Latanie w czasie pandemii: nowe zasady na lotnisku Katowice-Pyrzowice

Pandemia odcisnęła piętno na całej branży turystycznej, wymuszając szeroko pojęte zmiany w sposobie jej funkcjonowania. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, lotnisko Katowice-Pyrzowice wprowadziło wiele nowych procedur i rozwiązań, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i zapewnienie większego bezpieczeństwa pasażerom. Jak wyglądają podróże lotnicze w czasie pandemii? Czy na lotnisku Pyrzowice trzeba nosić maseczkę? Z jakimi dodatkowymi obostrzeniami musimy się liczyć, jeśli planujemy polecieć samolotem z Katowic?

Obostrzenia na lotnisku Katowice-Pyrzowice

Ograniczona liczba osób na terenie lotniska Katowice-Pyrzowice

Pierwszą zmianą wynikającą z wprowadzenia nowego reżimu sanitarnego w porcie lotniczym Katowice-Pyrzowice jest ograniczona liczba osób, które mogą przebywać na jego terenie. Obecnie na lotnisko mogą wejść jedynie klienci linii lotniczych, pracownicy portu lotniczego oraz członkowie załóg powietrznych (piloci, personel pokładowy).

W praktyce oznacza to, że planując lot z Pyrzowic musimy liczyć się z tym, że rodzina i znajomi, którzy nie posiadają biletu lotniczego, nie mogą wejść z nami na teren terminala tak, jak miało to miejsce w czasach przed pandemią. Z bliskimi trzeba pożegnać się przed wejściem na lotnisko. Wyjątkiem są osoby, które towarzyszą podróżnym wymagającym specjalnej troski.

Obowiązkowy pomiar temperatury przed wejściem na lotnisko w Pyrzowicach

Kolejną nowością związaną z funkcjonowaniem portu lotniczego Katowice-Pyrzowice w czasie pandemii jest obowiązkowy pomiar temperatury ciała osób wchodzących na teren lotniska. Odbywa się on przy pomocy specjalnych, bezdotykowych kamer termowizyjnych, które zostały umiejscowione przy centralnym wejściu do terminalu pasażerskiego.

Lotnisko Katowice-Pyrzowice pomiar temperatury w czasie pandemii

W przypadku, gdy kamery wykryją, że wchodząca na teren lotniska osoba ma podwyższoną temperaturę ciała (ponad 38°C), zostanie ona poddana dodatkowej kontroli w specjalnej kabinie oceny zdrowia. Personel medyczny dokona ponownego pomiaru temperatury dwa razy, z 15-minutową przerwą. Jeśli potwierdzą się objawy takie jak uporczywy kaszel czy trudności z oddychaniem, osoba ta nie będzie mogła wejść na teren lotniska Katowice i zostanie przewieziona do zakładu opieki zdrowotnej.

Czy na lotnisku Katowice-Pyrzowice trzeba nosić maseczkę?

Zapewne wiele osób zastanawia się, czy na terenie lotniska trzeba nosić maseczkę. Odpowiedź brzmi: TAK. Jest to jedna ze zmian i obowiązek bezpośrednio wynikający z nowego reżimu sanitarnego. Jeśli z jakiegoś powodu nie mamy przy sobie maseczki, dla pasażerów udostępnione zostały specjalne automaty, w których można zaopatrzyć się w maseczki i inne środki ochrony osobistej, takie jak jednorazowe rękawiczki czy płyn do dezynfekcji.

Dystans społeczny i mniej miejsc siedzących w terminalach

Oprócz noszenia maseczek ochronnych, pasażerowie zobowiązani są do zachowania stosownego dystansu fizycznego na terenie lotniska, który wynosi minimum 1,5 metra. Przypominają o tym komunikaty głosowe i infografiki, które rozmieszczono przed stanowiskami odprawy biletowo-bagażowej, kontrolą bezpieczeństwa, bramkami do boardingu oraz przy punktach odbioru bagażu rejestrowanego. Co więcej, ograniczona została ilość miejsc siedzących. Obecnie co drugie z nich wyłączone jest z użytku.

Lotnisko Katowice podczas pandemii - zasady i nowy reżim sanitarny

Dezynfekcja, Karta Lokalizacyjna Pasażera i inne obostrzenia w czasie pandemii

By zapewnić bezpieczeństwo pasażerom, na terenie lotniska Katowice zostały rozmieszczone bezdotykowe stanowiska z płynem do dezynfekcji rąk. Co więcej, powierzchnia terminali jest na bieżąco odkażana. Podobnie sytuacja wygląda z samolotami, które po każdym zakończonym locie są skrupulatnie czyszczone i raz na dobę dezynfekowane.

W celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, bramki do boardingu i punkt informacji lotniskowej zostały wyposażone w ścianki z pleksi, które mają za zadanie oddzielać podróżnych od pracowników lotniska. Jeśli istnieje taka możliwość, lotnisko zachęca do skorzystania z odprawy online i posiadania kart pokładowych w wersji elektronicznej (np. na telefonach lub tabletach).

Zgodnie z nowymi zasadami, przyszły pasażer musi wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika odpowiedzialnego za realizowane połączenie. W trakcie lotu podróżni mają obowiązek dostosować się do zasad wprowadzonych przez dane linie lotnicze, tj. noszenie maseczek ochronnych (w przypadku niektórych przewoźników również przyłbic) czy ograniczenie możliwości poruszania się po pokładzie.

Co więcej, podróżni muszą wypełnić tzw. Kartę Lokalizacyjną Pasażera, która umożliwia szybkie zlokalizowanie wszystkich pasażerów samolotu w przypadku wykrycia osoby z objawami zakażenia wirusem. Przez zakończeniu lotu dokument ten należy oddać załodze samolotu. Jeśli któryś z pasażerów zapomni tego zrobić, może złożyć dokument na terenie lotniska Katowice-Pyrzowice. W terminalu przylotowym umieszczone zostały bowiem dobrze oznaczone stanowiska, w których będzie można spokojnie dokończyć procedurę.

Katowice Airport w czasie pandemii COVID-19 - zasady i nowy reżim

Czy poróżowaliście już samolotem po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią? Koniecznie napiszcie w komentarzach, jakie są Wasze wrażenia. Planujecie lecieć z lotniska w Pyrzowicach? Będzie nam bardzo miło, jeśli zawitacie na nasz całodobowy parking. Jesteśmy otwarci i serdecznie zapraszamy! Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerem telefonu +48 607 663 030 lub +48 607 061 644, mailowo parking.euro@gmail.com lub poprzez formularz na stronie. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *