Podróże samolotem w czasie pandemii – co warto wiedzieć?

Jak wygląda podróż samolotem w czasie pandemii? Jakie zasady bezpieczeństwa i obostrzenia obowiązują na lotnisku i podczas lotu? Czy w samolocie trzeba nosić maseczkę? Czym jest Karta Lokalizacji Podróżnego i jakie dane należy w niej podać?

Latanie samolotem podczas pandemii koronawirusa

Latanie samolotem w czasie pandemii

Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej na świecie i znaczącym zredukowaniu siatki połączeń lotniczych, podróże samolotem nadal są możliwe. Pamiętajmy jednak o tym, że lista krajów, do których można podróżować zmienia się dynamicznie, dlatego warto na bieżąco śledzić informacje zamieszczane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Żeby uniknąć ewentualnych problemów, należy sprawdzić, jakie jest aktualne ryzyko epidemiologiczne i jakie obowiązują ograniczenia w kraju, do którego się udajemy, np. czy po przyjeździe nie zostaniemy skierowani na kwarantannę lub czy istnieje obowiązek przedstawienia ujemnego wyniku testu na obecność wirusa.

Obowiązkowy pomiar temperatury i inne obostrzenia na lotniskach

Jak informowaliśmy już na naszym blogu w tekście o nowych zasadach na lotnisku Katowice-Pyrzowice, przed wejściem na teren portu lotniczego dokonywany jest pomiar temperatury podróżnych. Odbywa się to przy pomocy kamer termowizyjnych, które umiejscowione są przy centralnym wejściu do terminalu pasażerskiego. Osoby, które mają podwyższoną temperaturę ciała, zostają poddawane dodatkowej kontroli w specjalnej kabinie oceny ryzyka. Jeśli okaże się, że podczas ponownego pomiaru wynik się potwierdzi, podróżujący nie może wejść na teren lotniska.

Koronawirus a latanie samolotem - zasady i obostrzenia w czasie pandemii
Warto zaznaczyć, że obecnie na teren lotniska wpuszczane są jedynie osoby, które mają przy sobie ważne bilety lotnicze. Rodzina i znajomi nie mogą, tak jak było to do tej pory, towarzyszyć nam aż do bramek kontroli osobistej lub czekać na nasz przylot w terminalu.
Na terenie lotniska obowiązują standardowe obostrzenia, takie jak zachowywanie dystansu, mycie rąk oraz noszenie maseczki. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną należy liczyć się z tym, że mogą być zamknięte restauracje, sklepy i inne punkty usługowe.

Czy w samolocie trzeba nosić maseczkę? Co z jedzeniem podczas lotu?

Podczas trwania lotu, należy mieć cały czas założoną maseczkę. Co więcej, trzeba mieć ich przy sobie kilka, gdyż zgodnie z rekomendacjami maseczkę należy zmieniać co 4 godziny. Zakrywanie nosa i ust obowiązuje od momentu wejścia na teren lotniska w miejscu wylotu aż do chwili opuszczenia lotniska docelowego. Wyjątkiem są małe dzieci i osoby, które ze względów zdrowotnych zwolnione są z tego obowiązku i posiadają przy sobie stosowny dokument, wystawiony przez lekarza.

Maseczka w samolocie i na lotnisku podczas pandemii
Co w takim razie z posiłkami podczas lotu? W czasie pandemii przewoźnicy nie serwują ciepłych posiłków, ponieważ starają się ograniczać kontakt personelu pokładowego z pasażerami do minimum. Podróżni zamiast tego otrzymują zapakowane produkty spożywcze i napoje.

Karta Lokalizacji Podróżnego i inne dokumenty

Lecąc samolotem w czasie pandemii, oprócz ważnego biletu i niezbędnych dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport, należy mieć przy sobie również dokumenty dotyczące stanu zdrowia, naszego i naszych najbliższych. W praktyce wygląda to tak, że musimy wypełnić otrzymane od przewoźnika oświadczenie o stanie zdrowia, a przed lądowaniem Kartę Lokalizacji Podróżnego, która umożliwia zlokalizowanie wszystkich pasażerów w przypadku wykrycia ogniska infekcji. Należy w niej podać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, numer telefonu oraz zajmowane miejsce w samolocie.

Loty podczas pandemii - dokumenty i Karta Lokalizacji Pasażera
Czy macie jakieś dodatkowe pytania dotyczące podróży samolotem podczas pandemii? A może chcielibyście podzielić się z nami swoimi doświadczeniami? Jeśli tak, zachęcamy do pozostawienia komentarza pod wpisem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *