Podróż samolotem z psem – wymagane dokumenty

Planujesz przeprowadzkę na drugi koniec świata lub zagraniczne wakacje i chcesz zabrać w podróż swojego czworonożnego pupila? Zastanawiasz się, jakie dokumenty są potrzebne, żeby pies mógł lecieć samolotem? Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik dostarczy Ci niezbędnych informacji.

Podróż samolotem z psem – wymagane dokumenty

Przewóz psa samolotem – od czego zacząć?

Chociaż podróże samolotem są dość stresujące zarówno dla psów, jak i ich właścicieli, czasami nie ma innej alternatywy. O ile można rozważyć zostawienie psa pod opieką bliskich na czas wakacyjnego wyjazdu, sprawa komplikuje się, gdy planujemy przeprowadzkę na drugi koniec świata lub zwyczajnie nie wyobrażamy sobie podróży bez swojego pupila. Lot samolotem z psem na pierwszy rzut oka wydaje się zagadnieniem nieco skomplikowanym, lecz nie ma powodów do zmartwień. Wystarczy zasięgnąć informacji i odpowiednio się przygotować.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy wybrany kraj przyjmuje podróżnych z psami i jakie warunki należy spełnić, żeby bez problemów przetransportować czworonoga. Warto mieć na uwadze, że dodatkowe obostrzenia mogą obowiązywać w przypadku ras uznawanych za niebezpieczne, np. w Czechach należy zgłosić przylot takiego psa z dobowym wyprzedzeniem. Z kolei lecąc do Wielkiej Brytanii, trzeba liczyć się z tym, że transport zwierząt możliwy jest wyłącznie drogą cargo.

Kolejną kwestią jest wybór linii lotniczych, ponieważ nie wszystkie zezwalają na podróż z psami. Niestety, w większości tanich linii typu Wizz Air lub Ryanair nie ma takiej możliwości, a pozostali przewoźnicy posiadają swoje własne regulacje, z którymi należy się zapoznać. Więcej szczegółów we wpisie: Jakie linie lotnicze przewożą psy i inne zwierzęta?

Podróż samolotem z psem - dokumenty

Podróż samolotem z psem – jakie dokumenty będą potrzebne?

Wszystkie zwierzęta, które podróżują samolotem, muszą być identyfikowalne. Oznacza to, że pies powinien posiadać microchip oraz dokumenty poświadczające tożsamość i zdolność do podróży. Dokumenty, które są niezbędne podczas podróży samolotem z psem to:

Paszport dla psa

Paszport psa wydawany jest przez lekarza weterynarii na prośbę właściciela. Znajdują się w nim dane opiekuna oraz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące psa, np. numer microchipu, imię, data urodzenia, opis rasy, płci, umaszczenia, znaki szczególne.

Aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie

Pies musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, które zostało wykonane minimum 21 dni przed wylotem. Osoby, które planują podróż ze szczeniakiem, muszą mieć na uwadze, że tego typu szczepienie wykonuje się od 3 miesiąca życia, więc najmłodszy pies podróżujący samolotem może mieć 3 miesiące i 21 dni. Niektóre państwa w drodze wyjątku mogą wydawać zezwolenia na podróż szczeniętom poniżej 8 tygodnia życia, które są przy matce i nie mogą być jeszcze od niej odsadzone. Warto upewnić się, czy kraj, do którego podróżujemy, nie wymaga dodatkowego potwierdzenia skuteczności szczepienia badaniem przeciwciał przeciwko wściekliźnie.

Zaświadczenie weterynaryjne o stanie zdrowia psa

Oprócz paszportu i aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, opiekun psa powinien mieć przy sobie zaświadczenie weterynaryjne o stanie zdrowia psa. Tego typu dokument powinien być wystawiony do 48 godzin przed odlotem.

Jakie dokumenty powinien posiadać pies podczas podróży samolotem?

Zachęcamy, żeby przed rezerwacją lotu zapoznać się z przepisami regulującymi wwóz i wywóz zwierząt zarówno w kraju docelowym, jak i w państwach tranzytowych. Podróżując do Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Szwecji warto pamiętać, że zwierzę musi posiadać dodatkowo szczepienie przeciwko tasiemcowi Echinococcus i kleszczom. Co więcej, w paszporcie psa powinno znaleźć się zaświadczenie o przeprowadzeniu badania polegającego na neutralizującym miareczkowaniu przeciwciał na poziomie 0,5 IU/ml. W Niemczech i Austrii pies może przekroczyć granicę państwa tylko w towarzystwie osoby widniejącej w dokumentach jako jego właściciel, z kolei Szwajcaria nie wpuszcza na swój teren psów poddanych zabiegowi kynologii, czyli kopiowania uszu lub ogona. Takich regulacji jest znacznie więcej, dlatego warto wcześniej zrobić dokładne rozeznanie, żeby podróż ze zwierzakiem przebiegła bez żadnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *