Czy możliwe jest korzystanie ze smartfona na pokładzie samolotu? Jakich procedur należy przestrzegać, żeby nie stwarzać zagrożenia i nie zakłócać pracy pilotów?
Korzystanie z telefonu komórkowego w samolocie
Jeszcze do niedawna przed startem samolotu można było usłyszeć komunikat mówiący o konieczności całkowitego wyłączenia telefonów komórkowych na czas trwania lotu. Pasażerów informowano, że korzystanie z komórki może być szczególnie niebezpieczne w momencie startu, zanim samolot nie wzniesie się na wysokość co najmniej 3 tys. metrów oraz lądowania. Dopiero po osiągnięciu pułapu 10 tys. można było włączyć urządzenie i korzystać z niego, łącząc się wyłącznie z wewnętrzną siecią Wi-Fi, która w praktyce często była niedostępna.
Dlaczego zakazano używania telefonów komórkowych podczas lotu?
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wprowadziła zakaz używania telefonów komórkowych na pokładzie samolotu, żeby przeciwdziałać potencjalnym zakłóceniom w komunikacji pomiędzy pilotami a kontrolerami ruchu. Mowa o nieprzyjemnych trzaskach i szumach w słuchawkach załogi, które można porównać do dźwięku, jaki możemy czasami usłyszeć z głośników, gdy przyłożymy do nich telefon. Narażenie pilota i załogi na takie odgłosy mogło powodować silny ból głowy i dekoncentrację, a także mieć wpływ na niezrozumienie przekazywanych informacji.
Czy obecnie można korzystać ze smartfona w samolocie?
W miarę rozwoju technologii klienci linii lotniczych zyskali nieco więcej swobody w korzystaniu ze smartfonów. Obecnie podczas startu i lądowania nie jest wymagane całkowite wyłączenie urządzenia, wystarczy przełączyć je w tryb samolotowy. W trybie tym nie są transmitowane dane komórkowe, co minimalizuje ryzyko interferencji i związanych z nimi niedogodności dla załogi. Połączenie z Internetem zapewnia wówczas wewnętrzna sieć Wi-Fi, do której dostęp na przestrzeni lat stał się znaczenie bardziej powszechny.
Dla wielu linii lotniczych Internet na pokładzie samolotu jest standardem, dzięki czemu pasażerowie mogą podczas lotu komunikować się poprzez aplikacje typu WhatsApp, Viber, Messenger, korzystać z portali społecznościowych, a także odwiedzać swoje ulubione serwisy internetowe. Jeśli sieć nie jest dostępna lub połączenie z nią jest opcją dodatkowo płatną, warto rozważyć wcześniejsze przygotowanie materiałów, z których będziemy mogli korzystać w trybie offline. Na pokład można zabrać także inne urządzenia elektroniczne, takie jak czytnik e-booków, tablet lub laptop i używać ich na tej samej zasadzie, co telefon komórkowy.
Na temat korzystania z telefonu komórkowego podczas lotu narosło wiele mitów. Mamy nadzieję, że udało nam się nieco rozwiać wątpliwości. Jeśli coś jest nie do końca jasne lub macie dodatkowe pytania, piszcie śmiało w komentarzach. W miarę możliwości postaramy się na nie odpowiedzieć i doradzić. Zachęcamy także do zapoznania się z innymi wpisami na naszym BLOGU, w których znajdziecie wiele przydatnych informacji dotyczących podróży samolotem.