Jak przewozić instrumenty muzyczne w samolocie?

Czy można zabrać na pokład samolotu gitarę, ukulele, skrzypce lub inny instrument muzyczny? Jakie są ogólne zasady przewozu tego typu sprzętu? Czy za przewóz instrumentów muzycznych w samolocie pobierana jest dodatkowa opłata?

Jak przewozić instrumenty muzyczne w samolocie?

Instrument muzyczny jako bagaż podręczny

Jednym ze sposobów przewozu mniejszych instrumentów muzycznych samolotem jest zabranie ich na pokład jako bagaż podręczny. Sprzęt muzyczny musi się zmieścić w wyznaczonym przez linie lotnicze limicie, a więc nie może przekroczyć maksymalnych wymiarów i wagi walizki kabinowej. Należy pamiętać o tym, że limit ten różni się w zależności od przewoźnika, np. w liniach lotniczych LOT maksymalne wymiary bagażu podręcznego wynoszą 55 x 40 x 23 cm (Bagaż podręczny LOT – wymiary i waga), a w liniach lotniczych Wizz Air bez dodatkowej opłaty można zabrać nieco mniejszą torbę o wymiarach nieprzekraczających 40 x 30 x 20 cm. Radzimy, żeby przed zakupem biletu dokładnie zmierzyć instrument muzyczny, a następnie sprawdzić, czy zmieści się w wyznaczonym przez przewoźnika limicie.

Instrument muzyczny w bagażu podręcznym

Instrumenty muzyczne w bagażu rejestrowanym

Jeśli nie ma możliwości, żeby instrument muzyczny zmieścił się w limicie wyznaczonym dla bagażu podręcznego, warto rozważyć nadanie go jako bagażu rejestrowanego. W tym przypadku również radzimy sprawdzić, jaka jest maksymalna waga i wymiary dopuszczane przez linie lotnicze. Walizka lub futerał powinny być możliwie jak najbardziej wytrzymałe, a sprzęt odpowiednio zabezpieczony, żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia podczas załadunku do luku bagażowego samolotu. Jeśli instrument muzyczny nie mieści się w wyznaczonym limicie, najlepiej skontaktować się z liniami lotniczymi na etapie zakupu biletu, żeby zgłosić bagaż ponadwymiarowy i ustalić, jaka jest dodatkowa opłata za jego przewóz.

Przewóz sprzętu muzycznego samolotem

Dodatkowe miejsce w samolocie na sprzęt muzyczny

Co w przypadku, gdy instrument muzyczny nie mieści się w limicie bagażu podręcznego i jest na tyle delikatny, że istnieje uzasadniona obawa uszkodzenia go podczas transportu do luku bagażowego samolotu? W takiej sytuacji warto rozważyć wykupienie dodatkowego miejsca na pokładzie samolotu. Warunki świadczenia takiej usługi są różne dla poszczególnych linii lotniczych, dlatego warto skontaktować się z przewoźnikiem w celu ustalenia szczegółów. W przypadku niektórych przewoźników konieczne może być wykupienie dodatkowego biletu.

Przewóz gitary, ukulele i innych instrumentów muzycznych w samolocie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny i rozwiał nieco wątpliwości dotyczące przewozu instrumentów muzycznych w samolocie. Jeśli macie dodatkowe pytania lub uwagi, zachęcamy do zostawienia komentarza pod wpisem. Więcej porad dotyczących przewozu bagażu w samolocie i nie tylko znajdziecie także na naszym BLOGU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *