Jak wygląda odprawa bagażowa na lotnisku?

Lecisz pierwszy raz samolotem i chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda odprawa bagażowa na lotnisku? W poprzednim artykule 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed przyjazdem na lotnisko pisaliśmy o wymaganych dokumentach i innych rzeczach, o których warto pamiętać podróżując samolotem. Tym razem postaramy się wyjaśnić, jak wygląda pierwszy etap odprawy na lotnisku, którym jest nadanie bagażu rejestrowanego.Jak wygląda odprawa bagażowa na lotnisku?

Ile godzin przed wylotem trzeba być na lotnisku?

Walizki spakowane i parking przy lotnisku zarezerwowany? No to w drogę! Chcąc nadać bagaż rejestrowany, na lotnisku powinniśmy pojawić się przynajmniej 2 godziny przed odlotem. Jeśli to nasza pierwsza podróż samolotem, warto wybrać się nawet trochę wcześniej, żeby na spokojnie i bez stresu zobaczyć jak wygląda lotnisko i dowiedzieć się, gdzie ustawić się w kolejce do odprawy bagażowej.

Co zrobić po wejściu na lotnisko?

Gdy wejdziemy już na lotnisko pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest odnalezienie naszego lotu na tablicach informacyjnych. Wyświetlana jest na nich godzina wylotu, kierunek, numer lotu i informacja o tym, gdzie odbywa się “check in”. Innymi słowy, wyświetlą się tam numery stanowisk, przy których powinniśmy się ustawić jeśli chcemy nadać bagaż rejestrowany.

Odprawa bagażowa krok po kroku

Nadanie bagażu rejestrowanego

Odprawa bagażowa zazwyczaj zaczyna się równo 2 godziny przed wylotem. Na stanowisku pojawia się wtedy pracownik lotniska, który gdy nadejdzie już nasza kolej, poprosi nas o dokument tożsamości, zważy naszą walizkę i wydrukuje taśmę z kodem kreskowym, która umieszczona zostanie na bagażu. Gdy już walizka zostanie odpowiednio oznakowana, pojedzie dalej na taśmie, by ostatecznie trafić do luku bagażowego samolotu, dlatego jeśli mamy w niej rzeczy, które chcemy zabrać z sobą na pokład np. sweter lub książkę do poczytania, musimy wyjąć je zanim jeszcze zostanie zważona i trafi na taśmę. Później nie będziemy mieli już do niej dostępu.

Odbiór karty pokładowej

W dalszej kolejności pracownik obsługi wyda nam kartę pokładową, czyli tzw. boarding pass. Zawiera ona wszystkie niezbędne informacje, w tym numer i godzinę naszego lotu, numer bramki w poczekalni (gate) oraz miejsce w samolocie. Jeśli podróżujemy liniami lotniczymi takimi jak LOT, Emirates itd. lub lecimy na zorganizowane wakacje z biura podróży, które czarteruje samolot np. od Small Planet lub Enter Air, nie musimy drukować niczego wcześniej. Karty pokładowe zostaną nam wydane na podstawie naszego dokumentu tożsamości lub numeru rezerwacji bez żadnych dodatkowych opłat.

Jak wygląda odprawa bagażowa na lotnisku krok po kroku?

Tanie linie lotnicze i odprawa online

Inaczej sprawa wygląda w przypadku tanich linii lotniczych jak Wizz Air lub Ryanair. Jeśli podróżujemy z tymi przewoźnikami i chcemy uniknąć dodatkowych kosztów (często nawet 100 zł!), najlepiej jest zrobić wcześniej samodzielnie w domu odprawę online i uzupełnić w internecie wszystkie dane, a następnie wydrukować kartę pokładową lub okazać znajdujący się na niej QR kod na telefonie lub tablecie. Najbezpieczniej jest jednak zaopatrzyć się także w standardową, papierową wersję. W końcu telefon zawsze może się rozładować i wtedy będziemy mieli spory problem.

Ważne: pasażerowie podróżujący tanimi liniami lotniczymi, którzy mają już wcześniej wydrukowane karty pokładowe i lecą tylko z bagażem podręcznym, pomijają etap odprawy bagażowej i po przyjeździe na lotnisko kierują się bezpośrednio do punktu kontroli bezpieczeństwa.

Podsumowując:

  • szukamy na tablicy informacyjnej naszego lotu i sprawdzamy numer stanowiska, przy którym odbywa się “check in”
  • ustawiamy się w kolejce do odprawy bagażowej
  • zanim nadamy bagaż, wyjmujemy z niego rzeczy, które chcielibyśmy mieć przy sobie podczas lotu np. książkę, sweter
  • gdy przyjdzie nasza kolej, okazujemy pracownikowi na lotnisku dokument tożsamości
  • kładziemy na taśmie nasz bagaż i czekamy, aż zostanie zważony i zabrany do luku bagażowego
  • jeśli nie robiliśmy w domu odprawy online i nie mamy jeszcze karty pokładowej, odbieramy ją od pracownika na lotnisku
  • jeśli zrobiliśmy wcześniej odprawę online, mamy wydrukowaną kartę pokładową i podróżujemy tylko z bagażem podręcznym, pomijamy odprawę bagażową i przechodzimy od razu do kontroli bezpieczeństwa

To już wszystko jeśli chodzi o nadanie bagażu rejestrowanego. Jeśli macie jakieś pytania, śmiało piszcie w komentarzach. Postaramy się doradzić najlepiej jak tylko możemy. Kolejny wpis poradnikowy dotyczy kontroli beczpieczeństwa na lotnisku. Podpowiadamy w nim, jak szybko i sprawnie przejść ten etap odprawy.

1 myśl na “Jak wygląda odprawa bagażowa na lotnisku?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *