Jedzenie w bagażu podręcznym: czy można wnieść kanapki do samolotu?

Czy wybierając się w podróż samolotem można zabrać własne jedzenie do bagażu podręcznego? Jakiego typu produkty spożywcze można mieć przy sobie na pokładzie, a które zostaną nam odebrane podczas kontroli bezpieczeństwa? Czy można zabrać mleko dla dziecka do samolotu? Czy te same zasady obowiązują w przypadku wszystkich lotów?

Jedzenie w bagażu podręcznym: czy można zabrać kanapki do samolotu?

Czy można zabrać własne jedzenie do bagażu podręcznego?

Podróż samolotem, nawet jeśli sama w sobie nie jest długa, często wiąże się z dodatkowym czasem spędzonym na lotnisku. Odprawa bagażowa, kontrola osobista, a wreszcie oczekiwanie na lot. Nierzadko towarzyszy temu wszystkiemu mały stres, czy uda nam się zdążyć na czas. Nic dziwnego, że po takich perypetiach można trochę zgłodnieć. Dobrze by było mieć wtedy przy sobie przygotowaną w domu kanapkę z ulubioną szynką lub zdrową sałatkę zamiast “plastikowego” samolotowego jedzenia lub słodyczy kupionych w strefie bezcłowej.

Tylko czy własne jedzenie w bagażu podręcznym jest dozwolone? Tak, lecz nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Żadne linie lotnicze nie mają w swoim regulaminie zakazu przewozu żywności w bagażu podręcznym. Trzeba być jednak świadomym tego, że istnieje kilka ograniczeń.

Czy można mieć własne jedzenie w bagażu podręcznym? Co wolno a czego nie wolno przewozić w samolocie?

Jakie jedzenie można zabrać do samolotu?

Podróżując pomiędzy krajami Unii Europejskiej możemy bez problemu zabrać na pokład samolotu przygotowaną w domu kanapkę, a także różnego rodzaju wrapy, tortille lub naleśniki z dowolnym nadzieniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zabrali do bagażu podręcznego własną sałatkę, owoce i warzywa. Bez problemu możemy zapakować także ciastka, drożdżówki, batoniki, chipsy, orzeszki i inne przekąski. Niektórzy zabierają na pokład jedzenie w proszku: zupki chińskie, kisiele, budynie. W niektórych liniach można poprosić o zalanie ich wrzątkiem.

Zabierając jedzenie do samolotu w bagażu podręcznym należy jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przygotowanych w domu kanapek i innych przekąsek lepiej nie pakować w folię aluminiową, bo muszą być one prześwietlone podczas kontroli bezpieczeństwa. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zapakowanie kanapek w papier śniadaniowy lub strunową plastikową torebkę.

Czy można mieć swoją kanapkę w samolocie? Jakie jedzenie można mieć w bagażu podręcznym?

Jakich produktów spożywczych nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Kolejne ograniczenie dotyczy przewozu płynów na pokładzie samolotu. Do bagażu podręcznego nie zabierzemy płynów i produktów półpłynnych o pojemności przekraczającej 100 ml/szt. Dodatkowo łączna objętość przewożonych produktów płynnych nie może przekraczać 1 l i muszą się one zmieścić w jednym plastikowym, szczelnie zamykanym woreczku o określonych przez linie lotnicze wymiarach. Pisaliśmy już o tym na blogu w artykule Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku – poradnik. Wyjątkiem są napoje kupione w strefie bezcłowej.

Oznacza to, że w bagażu podręcznym nie możemy przewozić zup, jogurtów, dżemów i innych przetworów w opakowaniach większych niż 100 ml. W dodatku podczas kontroli bezpieczeństwa za substancje płynne mogą być uznane miękkie sery (np. camenbert) lub konserwy.

Niektóre linie lotnicze np. Ryanair zakazują także wnoszenia na pokład gorących napojów. Jeśli kupiliście więc kawę lub herbatę na lotnisku, może okazać się, że będziecie musieli wypić ją zanim wejdziecie do samolotu.

Jakiego jedzenia nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

Czy można zabrać mleko dla dziecka do samolotu?

Pewne udogodnienia przysługują rodzicom z małymi dziećmi. Przepisy odnośnie przewozu płynów na pokładzie samolotu nie dotyczą bowiem pokarmu dla niemowląt. Podróżując z dzieckiem (zwykle do 23 miesiąca życia) mamy więc prawo zabrać zarówno mleko, jak i inne produkty takie jak soki, przeciery lub musy.

Czy można zabrać mleko dla dziecka do samolotu?

Co z lotami do krajów, które nie są w Unii Europejskiej?

Jeśli lecisz do kraju, który nie znajduje się w Unii Europejskiej, sprawa nieco się komplikuje. Może okazać się bowiem, że przewóz niektórych produktów spożywczych jest zabroniony zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. Warto wcześniej zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju docelowym oraz w krajach tranzytowych, w których mamy przesiadkę.

Ograniczenia obowiązują również w przypadku podróży z kraju znajdującego się poza UE do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Na takich trasach zabronione jest przewożenie w bagażu podręcznym mięsa, nabiału i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Na teren UE nie można wwozić także owoców i warzyw.

Własne jedzenie w samolocie na lotach poza UE. Co wolno, a czego nie?

Zabieracie do samolotu własne jedzenie? Czy zdarzyło Wam się kiedyś, że jakieś produkty spożywcze poza tymi, które wymieniliśmy w artykule zostały Wam odebrane podczas kontroli bezpieczeństwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *