Lotnisko Katowice Airport nosi imię Wojciecha Korfantego

Do tej pory Katowice Airport było jedynym dużym lotniskiem w Polsce, które nie miało swojego patrona. Zmieniło się to w czwartek, 24 czerwca, gdy port lotniczy w Pyrzowicach został oficjalnie nazwany imieniem Wojciecha Korfantego, wybitnego syna ziemi śląskiej. Tablicę pamiątkową odsłonił prezydent RP, Andrzej Duda. W uroczystości wziął udział także prawnuk Korfantego, Michael.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego, Filips3, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego

Katowice Airport to regionalny port lotniczy całego województwa śląskiego, który znajduje się na czwartym miejscu wśród polskich lotnisk pod względem liczby odprawianych pasażerów i przeprowadzanych operacji lotniczych. Co ciekawe, do tej pory był jedynym dużym portem lotniczym w kraju bez patrona.

W czwartek, 24 czerwca 2021 lotnisko Katowice Airport zostało nazwane imieniem Wojciecha Korfantego. Stało się to równo 100 lat od III Powstania Śląskiego, którego słynny polityk był dyktatorem. Od teraz pełna nazwa to Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego, a w skrócie Katowice Airport im. Wojciecha Korfantego.

Uroczystość nadania patrona lotnisku w Pyrzowicach

Odsłonięcia tablicy z podobizną nowego patrona lotniska w Pyrzowicach dokonali wspólnie prezydent RP Andrzej Duda oraz prawnuk Wojciecha Korfantego, Michael. W uroczystościach uczestniczyli także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. Tablicę poświęcił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Z tej okazji metropolita katowicki podarował na rzecz lotniska zegarek, który należał do Wojciecha Korfantego.

Prezydent przypomniał zebranym o postaci Wojciecha Korfantego oraz jego roli w polskiej polityce i powstaniach śląskich. Nazwał Korfantego bohaterem, wielkim patriotą i jednym z Ojców polskiej Niepodległości. Dodał, że cała Polska jest wdzięczna nowemu patronowi lotniska za wkład w budowanie II Rzeczypospolitej. W swoim przemówieniu Andrzej Duda podkreślił, że bardzo cieszy się z faktu, że Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach jest stale rozbudowywany i wspomniał, że Śląsk jest bardzo ważną częścią kraju.

Katowice Airport im. Wojciecha Korfantego

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego, Frees, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Uroczystość była jednym z elementów trwających w regionie i kraju obchodów 100. Rocznicy Powstań Śląskich i przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Wniosek dotyczący nadania lotnisku w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego złożyli w 2020 roku radni Sejmiku Województwa. W wieloletnich dyskusjach na temat patrona portu znalazły się także nazwiska przemysłowca Karola Goduli, śpiewaka Jana Kiepury oraz kompozytora Wojciecha Kilara. Ostatecznie zdecydowano, że patronem Katowice Airport zostanie Wojciech Korfanty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *