Bagaż podręczny Ryanair – wymiary i waga od 1 listopada 2018

Jeszcze w tym roku informowaliśmy o zmianach, które Ryanair wprowadził w swojej polityce bagażowej. Okazuje się, że to jeszcze nie koniec nowości, jakie serwuje nam popularny przewoźnik. Jak zapewne część z Was już wie, od 1 listopada 2018 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące przewozu bagażu podręcznego. Czy to prawda, że bagaż podręczny Ryanair będzie płatny? Jakie są maksymalne wymiary bagażu podręcznego, który można zabrać z sobą na pokład samolotu?

Bagaż podręczny Ryanair - wymiany i waga od 1 listopada 2018

Bagaż podręczny: zmiany w Ryanair od 1 listopada 2018

Dla podróżujących liniami Ryanair mamy niestety złą wiadomość. Przewoźnik postanowił bowiem jeszcze bardziej zaostrzyć zasady. Pojawiły się głosy, że za przewóz bagażu podręcznego będziemy musieli od tej pory dodatkowo płacić. Czy tak jest w istocie? Nie do końca, ale nowe przepisy z pewnością nie są korzystne dla klientów.

Dotąd podróżujący liniami Ryanair w cenie biletu mogli przewozić łącznie dwie sztuki bagażu podręcznego: mniejszy o maksymalnych wymiarach 35x20x20 cm, który można było mieć przy sobie na pokładzie oraz większy bagaż o maksymalnych wymiarach 55x40x20 cm i wadze do 10 kg, który przewożony był bezpłatnie w luku bagażowym. Od listopada 2018 za większą torbę będziemy musieli dodatkowo zapłacić, przewóz mniejszego bagażu podręcznego wciąż jest bezpłatny.

Ryanair bagaż podręczny wymiary i waga 2018

Bezpłatny bagaż podręczny Ryanair – wymiary od listopada 2018

To nie koniec zmian. Dobrą wiadomością jest, że przewoźnik zwiększył dozwolony rozmiar małego bagażu podręcznego, który w dalszym ciągu może być przwożony bezpłatnie. Od 1 listopada 2018 w cenie biletu będzie można zabrać na pokład małą walizkę kabinową o maksymalnych wymiarach 40x20x25 cm.

Ile kosztował będzie duży bagaż podręczny Ryanair? Co się bardziej opłaca: priorytet czy dodatkowa opłata za bagaż?

Jeśli oprócz mniejszego bagażu podręcznego chcemy zabrać także drugą, większą walizkę, mamy dwie opcje: możemy dodatkowo zapłacić za przewóz dużego bagażu podręcznego w luku bagażowym lub wykupić usługę pierwszeństwa wejścia na pokład, która uprawnia nas do zabrania 2 sztuk bagażu podręcznego. Ile to kosztuje i który wariant jest bardziej opłacalny?

Pierwszą opcją jest zapłacenie dodatkowo za większy bagaż podręczny o wymiarach do 55x40x20 cm i wadze do 10 kg, który zostanie przewieziony w luku bagażowym. Cena, którą podaje na swojej stronie Ryanair to 8 lub 10 euro (ok. 35 – 43 zł). Taniej jest, jeśli zapłacimy na stronie przewoźnika podczas wstępnej rezerwacji lotu. Uwaga: jeśli nie dodamy wcześniej bagażu do naszej rezerwacji, w punkcie odprawy na lotnisku za tę samą usługę zapłacimy 20 euro (ok. 86 zł), a w bramce przed wejściem na pokład 25 euro (ok. 108 zł)! Warto więc zaktualizować naszą rezerwację najpóźniej do 40 minut przed odlotem. Oczywiście im wcześniej tym lepiej.

Drugą opcją jest wykupienie priorytetu. Za pierwszeństwo wejścia na pokład zapłacimy od 6 do 8 euro (ok. 26 – 35 zł). Najtaniej jest, gdy usługę wykupimy podczas wstępnej rezerwacji lotu poprzez stronę Ryanair. Mając priorytet, możemy zabrać z sobą na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego: duży o wymiarach 55x40x20 cm oraz mniejszy o (zwiększonych od listopada) wymiarach 40x20x25 cm. Żadnej z walizek nie musimy oddawać do luku bagażowego, dzięki czemu nie musimy stać w kolejce przy stanowisku odprawy ani czekać na bagaż po przylocie na miejsce.

Naszym zadaniem bardziej opłaca się wykupić usługę pierwszeństwa wejścia na pokład niż dopłacać dodatkowo za większy bagaż podręczny. Jest nie tylko taniej, ale i wygodniej, ponieważ nie musimy stać w kolejce i nadawać bagażu do luku, a później odbierać go po przylocie. Poza tym wszystkie nasze rzeczy mamy przy sobie.

Wymiary i waga bagażu podręcznego Ryanair zmiany od listopada 2018.

Dlaczego Ryanair znowu wprowadził zmiany?

Oficjalnie na swojej stronie internetowej jako główny powód wprowadzenia zmian Ryanair podaje chęć zmniejszenia opóźnień lotów, które wywołane były koniecznością załadowania większych walizek kabinowych do luku bagażowego. Walizki te oddawane były przy bramce, a nie przy stanowisku odprawy, co w praktyce często wydłużało czas oczekiwania na start samolotu.

Jakie są wady i zalety nowej polityki bagażowej Ryanair?

Ryanair przedstawia także zalety nowej polityki bagażowej. Dzięki temu, że duża walizka podręczna zostanie zabrana w punkcie odprawy a nie przy bramce, podróżujący będą mogli zapakować do niej większą ilość płynów i przejdą do bramki “z wolnymi rękami”. Zmianami na korzyść klientów jest zwiększenie maksymalnych wymiarów małego bagażu podręcznego o 43% oraz opcja tańszego bagażu głównego.

Jakie są wady nowego rozwiązania? Podsumowując wszystkie informacje podane przez przewoźnika, można streścić to w jednym prostym zdaniu: można było przewozić bezpłatnie dwie walizki, a teraz tylko jedną.

Bagaż podręczny Ryanair 2018 wymiary i waga

Od kiedy zaczną obowiązywać nowe zasady?

Oficjalnie nowe zasady wejdą w życie 1 listopada 2018 roku. Wdrożone zostaną do wszystkich rezerwacji dokonanych od 1 września 2018 na loty od 1 listopada oraz późniejsze.

Dla osób, które dokonały rezerwacji przed 31 sierpnia na swojej stronie internetowej Ryanair proponuje trzy rozwiązania: wykupienie pierwszeństwa wejścia na pokład za 38 zł, dodanie bagażu rejestrowanego za 48 zł lub zrezygnowanie z lotu i uzyskanie zwrotu kosztów.

Inne źródła podają jednak, że osoby te będą mogły nadać 10 kilogramowy duży bagaż za darmo. Dodatkowo pasażerowie, którzy przed 31 sierpnia wykupili priorytetowe wejście na pokład na loty po 1 listopada mają otrzymać zwrot opłaty za tą usługę (8 euro). Powodem zmiany stanowiska w tej sprawie jest niezadowolenie pasażerów i groźby procesów sądowych.

Ryanair bagaż podręczny 2018 wymiary i waga

Zmiany, które wprowadza Ryanair dla podróżnych oznaczają konieczność wniesienia dodatkowej opłaty za drugi, większy bagaż podręczny, który do tej pory przewożony był bezpłatnie w luku bagażowym. Pozytywną informacją jest zwiększenie maksymalnych wymiarów małego bagażu podręcznego, który możemy zabrać na pokład w cenie biletu. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące zmian wprowadzonych przez przewoźnika, piszcie śmiało w komentarzach. Postaramy się na nie odpowiedzieć. Co myślicie o nowej polityce bagażowej Ryanair?

5 myśli na “Bagaż podręczny Ryanair – wymiary i waga od 1 listopada 2018”

  1. Czy oprucz bezplatnego bagazu 10 kg rejstrowanego mogę miec przy wejsciu przez bramki przy sobie tore bkę?bez uiszczenia za nią oplaty i jaki wymiar moze miec ta torebka

    1. Ze strony Ryanair: Wszyscy pasażerowie mają prawo zabrać ze sobą 1 małą osobistą torbę, która musi zmieścić się pod siedzeniem przed Tobą (40 cm x 20 cm x 25 cm). Przykłady obejmują torebkę, torbę na laptopa i mały plecak.

  2. Czy mogę wziąć do bagażu podręcznego opakowanie z masłem orzechowym/ z plastiku opakowanie/ o masie 470g.Chciałam zawieść dzieciom.Czy ktoś może wie????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *