Aegean Airlines: bagaż podręczny – wymiary i waga

Jakie są maksymalne wymiary i waga bagażu podręcznego w liniach lotniczych Aegean Airlines? Czy oprócz walizki kabinowej można zabrać na pokład samolotu torebkę, torbę na laptopa lub inny przedmiot osobisty? Czy w Aegean Airlines przysługuje dodatkowy, bezpłatny bagaż podręczny dla pasażerów podróżujących z niemowlętami?

Limit bagażu podręcznego w Aegean Airlines

Pasażerowie podróżujący liniami lotniczymi Aegean Airlines mogą w cenie biletu zabrać na pokład bagaż podręczny. Jego wymiary i waga różnią się jednak w zależności od klasy i taryfy.

Bagaż podręczny Aegean Airlines w klasie ekonomicznej

Taryfa Light

Kupując bilet w taryfie Light, można bezpłatnie wziąć na pokład 1 sztukę bagażu podręcznego. Może być to 1 bagaż podręczny (walizka kabinowa, torba, plecak) o wadze do 8 kg i wymiarach do 56 cm x 45 cm x 25 cm, który można umieścić w schowku nad siedzeniem lub 1 przedmiot osobisty (torebka damska, torba na laptopa, torba na aparat), który musi zmieścić się pod siedzeniem przed nami.

Taryfa Flex i ComfortFlex

Kupując bilet w taryfie Flex i ComfortFlex, można bezpłatnie zabrać 2 sztuki bagażu podręcznego. Mówiąc ściślej, dopuszczalny jest 1 bagaż podręczny (walizka kabinowa, torba, plecak) o wadze do 8 kg i wymiarach do 56 cm x 45 cm x 25 cm, który można umieścić w schowku nad siedzeniem oraz 1 przedmiot osobisty (torebka damska, torba na laptopa, torba na aparat), który musi zmieścić się pod siedzeniem przed nami.

W przypadku lotów obsługiwanych przez Olympic Air (DH8-100, DH8-400 και ATR) limit bagażu podręcznego nie może przekraczać 55 cm x 40 cm x 23 cm i 8 kg.

Bagaż podręczny Aegean Airlines w klasie biznesowej

Kupując bilet w klasie biznesowej, można bezpłatnie zabrać na pokład 2 sztuki bagażu podręcznego. Mowa o 1 walizce kabinowej (może być to także torba lub plecak) o wadze do 13 kg i wymiarach do 56 cm x 45 cm x 25 cm, która zmieści się w schowku nad siedzeniem oraz 1 przedmiocie osobistym (np. damska torebka, torba na laptopa czy aparat), który należy umieścić pod siedzeniem przed nami.

W przypadku lotów obsługiwanych przez Olympic Air (DH8-100, DH8-400 και ATR) limit bagażu podręcznego nie może przekraczać 55 cm x 40 cm x 23 cm i 13 kg.

Aegean Airlines - bagaż podręczny wymiary i waga

Co w przypadku, gdy zostanie przekroczony limit bagażu?

Jeśli bagaż podręczny przekracza maksymalną dopuszczalną wagę/ wymiary i nie może być przechowywany w schowku nad siedzeniem lub z jakiegokolwiek powodu zostanie uznany za niebezpieczny, należy nadać go jako bagaż rejestrowany. Zobacz także: Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

Czy podróżując z Aegean Airlines można dodatkowo zabrać na pokład torebkę?

Jeśli wykupiliśmy bilet w klasie biznesowej lub w taryfach Flex i ComfortFlex w klasie ekonomicznej, oprócz walizki kabinowej można zabrać na pokład dodatkowo jeden przedmiot osobisty, czyli np. damską torebkę. Z kolei podróżując w taryfie Light w klasie ekonomicznej, mamy do wyboru albo 1 sztukę bagażu podręcznego albo 1 przedmiot osobisty. W takiej sytuacji torebkę najlepiej spakować do walizki kabinowej. W przeciwnym razie zostanie ona policzona jako dodatkowa sztuka bagażu podręcznego i zostaniemy obciążeni dodatkową opłatą.
Aegean Airlines - torebka do samolotu

Co z płaszczem i zakupami ze strefy wolnocłowej?

Wszelkie dodatkowe przedmioty, takie jak płaszcz, parasol, aparat lub torba z przedmiotami wolnocłowymi, muszą zostać umieszczone w bagażu podręcznym. W przeciwnym wypadku każdy taki przedmiot będzie uznany za dodatkowa sztuka bagażu, za którą zostanie naliczona odpowiednia opłata.

Aegean Airlines: bagaż podręczny dla niemowląt i dzieci

Dodatkowy bagaż dla niemowląt

Podróżując z niemowlętami w wieku od 0 do 2 lat można zabrać do 1 rzeczy osobistej lub torbę podręczną o maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm i wadze do 6 kg.

Dodatkowo w cenie biletu można wziąć na pokład fotelik samochodowy o maksymalnych wymiarach podstawy 40 cm x 40 cm lub składany wózek spacerowy lub gondolę. Przedmiot taki musi być wniesiony do samolotu przez rodziców i nie podlega opłacie, jednakże należy zgłosić wcześniej taką potrzebę w momencie rezerwacji w centrum telefonicznym AEGEAN lub w biurze podróży.

Bagaż podręczny dla dzieci

Limit bagażu podręcznego dla dzieci w liniach lotniczych Aegean Airlines jest taki sam jak dla dorosłych. Maksymalne wymiary i limit wagi zależą od klasy taryfowej (Economy Light, Flex, ComfortFlex lub Business Class).

Jeśli dziecko potrzebuje specjalnego fotelika samochodowego, można zabrać go bez dodatkowej opłaty. Maksymalne dopuszczalne wymiary podstawy fotelika to 40 cm x 40 cm.

Bagaż podręczny Aegean Airlines - bagaż dla niemowląt i dzieci

Co w przypadku, gdy bagaż podręczny nie zmieści się na pokładzie samolotu?

Kabina samolotu ma ograniczoną pojemność i może zdarzyć się, że nie wszystkie walizki podręczne zmieszczą się na pokładzie. W rezultacie, nawet jeśli bagaż kabinowy mieści się w dopuszczalnych granicach pod względem jego wymiarów i wagi, w przypadku braku miejsca w samolocie, pasażerom może zostać zaproponowana możliwość bezpłatnego przewozu walizki w luku bagażowym. Procedura ta ma miejsce w momencie wejścia na pokład samolotu.

Przed nadaniem bagażu należy wyjąć z niego wszystkie przedmioty, które nie mogą być przewożone w luku bagażowym samolotu, czyli np. laptop, aparat fotograficzny, inny sprzęt elektroniczny. Następnie otrzymamy pokwitowanie odbioru i po wylądowaniu możemy odebrać walizkę z taśmy, na którą trafia bagaż rejestrowany.

Czy na pokładzie samolotu można przewozić płyny i leki?

Na pokładzie samolotów linii Aegean Airlines można przewozić substancje płynne, które należy umieścić w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml każdy. Wszystkie pojemniki muszę być umieszczone w przezroczystej, plastikowej torbie z możliwością wielokrotnego zamykania, o maksymalnej pojemności 1 litra. Każdy pasażer może przewozić tylko jedną taką torbę i powinien przedstawić ją oddzielnie w punkcie kontroli bezpieczeństwa. Zobacz także: Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku – poradnik.

Do kabiny samolotu można zabrać także niezbędne płyny do celów medycznych lub dietetycznych oraz żywność dla niemowląt. Może się jednak zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o udowodnienie, że są one nam faktycznie niezbędne podczas lotu. Pasażerowie cierpiący na choroby przewlekłe wymagające leczenia będą musieli na żądanie przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Zobacz także: Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym?

Bagaż podręczny Aegean Airlines - wymiary i waga

OVZabotina, CC BY-SA 4.0, через Викисклад

Mamy nadzieję, że udało nam się pokrótce przedstawić warunki przewozu bagażu podręcznego w liniach lotniczych Aegean Airlines i rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące limitu sztuk na pokładzie, maksymalnych wymiarów, wagi. W razie dodatkowych pytań, zachęcamy do zadawania ich w komentarzach pod wpisem.

1 myśl na “Aegean Airlines: bagaż podręczny – wymiary i waga”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *