Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym?

Na naszym blogu pisaliśmy już o tym, jak przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym i czy można zabrać jedzenie do samolotu. Tym razem skupimy się na lekarstwach. Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym? Co z lekarstwami płynnymi i na receptę? Co w przypadku, gdy syrop na kaszel ma pojemność większą niż przepisowe 100 ml? Jak wygląda sprawa w przypadku przewozu samolotem sprzętu medycznego?

Leki w bagażu podręcznym w samolocie - jak przewozić?

Leki w bagażu podręcznym – ogólne zasady przewozu

Według ogólnie przyjętych zasad, pasażerowie mogą przewozić w bagażu podręcznym niezbędne im podczas podróży leki. Dotyczy to zarówno lekarstw ogólnodostępnych, jak i tych wydawanych na receptę. Podczas kontroli bezpieczeństwa, należy poinformować pracownika lotniska o tym, że przewozimy leki w bagażu podręcznym. Może się zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o potwierdzenie ich autentyczności, dlatego warto mieć przy sobie odpowiednią dokumentację np. od lekarza prowadzącego.

Leki, które można przewozić w bagażu podręcznym

Do leków, które mogą być przewożone na pokładzie samolotu w bagażu podręcznym zaliczamy:

 • leki ogólnodostępne bez recepty – tabletki, syropy, maści, żele, krople do oczu, spraye do nosa lub gardła,
 • leki na receptę – wydawane z przepisu lekarza,
 • wodę utlenioną do przemywania ran,
 • roztwór soli fizjologicznej i płyn do soczewek kontaktowych,
 • dozwolone leki to te, które zawierają mniej niż 70 procent alkoholu.

Leki w bagażu podręcznym - czy można przewozić je w samolocie?

Jaką ilość leków można zabrać do samolotu?

Co do zasady przyjmuje się, że pasażer może zabrać do bagażu podręcznego wszystkie te leki, które niezbędne są mu podczas podróży. Innymi słowy, można zabrać z sobą lekarstwa przeznaczone do własnego użytku. W przypadku przewożenia dużej ilości lekarstw, najlepiej mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich zażywania.

Leki zwolnione są nie tylko z ograniczeń ilościowych, ale także objętościowych. Oznacza to, że możemy zabrać do samolotu syrop na kaszel, spray do nosa lub inny płynny lek w opakowaniu większym niż 100 ml, o ile jest on nam niezbędny podczas lotu.

Lekarstwa w bagażu podręcznym najlepiej przewozić w oryginalnych opakowaniach.

Co ze sprzętem medycznym?

Oprócz niezbędnych podczas podróży leków, pasażerowie samolotu mogą przewozić także wybrane artykuły medyczne do własnego użytku. Do grupy tej zalicza się:

 • zasobniki z tlenem lub powietrzem do maksymalnej wadze do 5 kg,
 • laskę do podpierania się (bez ostrych krawędzi),
 • inhalatory, glukometry, małe termometry medyczne,
 • urządzenia medyczne typu defibrylator,
 • igły w osłonce (w przypadku, gdy pasażer ma przy sobie lek, który musi wprowadzić podskórnie igłą),
 • suchy lód.

Jeśli chcemy przewieźć zasobnik z tlenem lub defibrylator, najlepiej jest skontaktować się z przewoźnikiem i zasięgnąć informacji dotyczącej przewozu tego typu sprzętu. Warto wiedzieć także, że w przypadku wózków inwalidzkich poszczególne linie lotnicze mogą mieć inne przepisy. U niektórych przewoźników wózek można zabrać na pokład, u innych przewóz możliwy jest wyłącznie w luku bagażowym.

Jak przewozić leki w bagażu podręcznym?

Czy mieliście kiedyś jakiekolwiek problemy z przewozem leków w bagażu podręcznym? Czy zdarzyło się, że pracownicy lotniska nie pozwolili wnieść na pokład lekarstw płynnych o pojemności większej niż 100 ml? Jeśli tak, bardzo prosimy o opisanie tej sytuacji w komentarzach pod artykułem.

1 thought on “Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *