Czy można zabrać własne picie do samolotu?

Czy można przewozić własne picie w samolocie? To pytanie często pada z ust osób, które podróżują z małymi dziećmi lub mają przed sobą pierwszy w życiu lot. O ile w przypadku przewozu jedzenia w bagażu podręcznym sprawa jest nieco mniej skomplikowana, tak chcąc zabrać własne napoje, musimy liczyć się z ograniczeniami. Nie jest to jednak niemożliwe.

Czy można zabrać własne picie do samolotu?

Jak przewozić własne napoje w bagażu podręcznym?

Będąc na lotnisku, wielu z Was spotkało się zapewne z sytuacją, gdy napój został skonfiskowany podczas kontroli bezpieczeństwa. Na nic zdały się wówczas tłumaczenia, że woda mineralna potrzebna jest nam do popicia lekarstwa. Przepisy nie zezwalają bowiem na przewóz w bagażu podręcznym własnych napojów ani innych substancji płynnych o pojemności większej niż 100 ml/ opakowanie. Oznacza to, że jeśli mamy w walizce kabinowej np. półlitrową butelkę wody, pracownik lotniska zmuszony jest nam ją odebrać. Nie ma znaczenia to, ile płynu znajduje się faktycznie w opakowaniu. Innymi słowy, nawet jeśli w butelce byłoby nawet mniej niż 100 ml płynu, ale przekraczałaby ona dozwoloną pojemność, nie przejdziemy z nią przez kontrolę bezpieczeństwa.

Jeśli bardzo nam zależy, istnieje jednak sposób, żeby zabrać własne picie na pokład. Wystarczy przelać napój do pojemniczków 100 ml. Łączna pojemność płynów nie może przekroczyć 1 l, więc oznacza to, że możemy zabrać dziesięć takich buteleczek. Powinny być one jednak zapakowane do przezroczystej, szczelnie zamykanej torebki o maksymalnych wymiarach 20 cm x 20 cm. Taki limit obowiązuje m.in. na pokładzie samolotów Ryanair i WizzAir.

Uwaga: Podczas kontroli bezpieczeństwa należy wyciągnąć torebkę z płynami z bagażu podręcznego, dlatego najlepiej umieścić ją gdzieś na wierzchu. Przewożone płyny mogą zostać otwarte i skontrolowane przez pracowników lotniska.

Czy można przewozić własne napoje w bagażu podręcznym w samolocie?

Przewóz napojów zakupionych w strefie wolnocłowej

Jak sami widzicie, przewóz własnych napojów jest możliwy, lecz przelewanie ich do dziesięciu buteleczek o pojemności 100 ml jest dość uciążliwe. Poza tym większość z Was w ramach przysługującego limitu na substancje płynne woli zabrać do bagażu podręcznego własne kosmetyki. W tej sytuacji istnieje jeszcze jedno wyjście: można kupić napój w strefie wolnocłowej, po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa.

Woda mineralna i wszelkiego rodzaju napoje, w tym także alkoholowe, które zostały zakupione w strefie wolnocłowej, mogą być bez problemu przewożone w samolocie jako bagaż podręczny. Powinny być one jednak zapakowane przez pracownika sklepu razem z rachunkiem do specjalnej, bezpiecznej torby oznaczonej czerwoną obwódką.

Co w przypadku lotów z przesiadką? Jeśli planujemy się przesiadać, warto poprosić pracownika sklepu o zapakowanie napojów do specjalnej, szczelnie zamkniętej torby STEB z czerwoną obwódką. Wewnątrz powinien znajdować się paragon lub identyfikator miejsca zakupu. Wówczas torby tej nie można otwierać przed dotarciem do lotniska docelowego.

Czy wolno przewozić własne picie w samolocie?

Czy można przewozić picie dla dziecka w samolocie?

Przepisy dotyczące przewozu płynów nie dotyczą mleka i pokarmu dla niemowląt, które uznaje się za produkty specjalnego przeznaczenia. Oznacza to, że w przypadku podróży z dziećmi do 2 lat nie obowiązują limity pojemności napojów i nie trzeba pakować ich do wspomnianej wcześniej, plastikowej torebki. Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku należy jednak zgłosić, że przewozimy w bagażu podręcznym mleko dla malucha. Pracownik lotniska, ze względów bezpieczeństwa, ma wówczas prawo poprosić Was o spróbowanie takiego napoju.

Uwaga: Szczegółowe przepisy dotyczące napojów dla niemowląt są ustalane indywidualnie przez przewoźnika, dlatego przed wylotem warto zapoznać się z regulaminem linii lotniczych.

Czy można przewozić własne picie dla dzieci i niemowląt w samolocie?

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na Wasze pytania i rozwiać wątpliwości dotyczące przewozu własnych napojów w samolocie. Jeśli macie jakieś pytania lub chcielibyście się podzielić z nami swoją wiedzą w tym temacie, zachęcamy do zostawienia komentarza pod artykułem.

Wszystkich podróżujących z Katowic zapraszamy do skorzystania z usług naszego parkingu przy lotnisku Pyrzowice. Jest tanio, bezpiecznie i możecie przyjechać do nas o każdej porze dnia i nocy! Rezerwacji można dokonać telefonicznie +48 607 663 030 lub +48 607 061 644, mailowo [email protected] lub poprzez formularz na stronie.

11 myśli na “Czy można zabrać własne picie do samolotu?”

  1. „Przepisy nie zezwalają bowiem na przewóz w bagażu podręcznym napojów ani innych substancji płynnych o pojemności większej niż 100 ml/ opakowanie. Oznacza to, że jeśli mamy w walizce kabinowej np. półlitrową butelkę wody, pracownik lotniska zmuszony jest nam ją odebrać. Nie ma znaczenia to, ile płynu znajduje się faktycznie w opakowaniu. Innymi słowy, nawet jeśli w butelce byłoby nawet mniej niż 100 ml płynu, ale przekraczałaby ona dozwoloną pojemność, nie możemy wziąć jej z sobą na pokład.”

    Błąd!!!!

    Nie! – nie jest tak, że nie możemy przewieźć, czy wziąć na pokład, tylko nie możemy przenieść tego przez kontrolę bezpieczeństwa. Potem możemy w strefie wolnocłowej kupić zdecydowanie więcej niż 100ml i spokojnie wnieść na pokład i przewieźć.

    1. Właśnie to mieliśmy na myśli. W dalszej części jest mowa o tym, że można kupić normalnej wielkości napój w strefie wolnocłowej. Niemniej jednak nie chcielibyśmy wprowadzić kogoś w błąd, więc poprawiliśmy:
      „Nie ma znaczenia to, ile płynu znajduje się faktycznie w opakowaniu. Innymi słowy, nawet jeśli w butelce byłoby nawet mniej niż 100 ml płynu, ale przekraczałaby ona dozwoloną pojemność, nie przejdziemy z nią przez kontrolę bezpieczeństwa.”

      Dziękujemy za komentarz i za czujność! 🙂

  2. OK. A czy można mieć własny pusty bidon? Przechodzę z nim przez kontrolę bezpieczeństwa, potem w toalecie nalewam do bidonu wodę (woda w kranach jest w większości kraju zdatna do picia). Mogę to wnieść na pokład czy nie?

    1. a niby dlaczego nie? przepisy zabraniają „…napojów ani innych substancji płynnych” – a nie pustych opakowań powyżej 100 ml. Podejrzewam, że w czasie kontroli, gdyby ktoś miał więcej mógłby nawet wypić przy strażniku, żeby mu nie oddawać 😀

  3. Witam wszystkich podróżujacych z i do Pyrzowic!! Gratulacje dla nas wszystkich za cierpliwość i patriotyzm dla naszego Śląskiego lotniska.

  4. Co do butelek nawet tych pustych to jestem sceptyczna, bywało że PUSTĄ butelkę po napoju ludzie chcieli zabrać bo miała np. arabskie napisy, nie pomogły tłumaczenia że pusta i jako „suwenir” została odebrana. Napiszcie jakie macie doświadczenia z tymi pustymi pojemnikami. Bo naprawdę te ceny nawet zwykłej wody na lotnisku robią się zaporowe. Utrata butelki z filtrem.. Czy komuś, takowe butelki zabrano? Mi raz kazano pusty kubek plastikowy zostawić…

  5. Co do butelek nawet tych pustych to jestem sceptyczna, bywało że PUSTĄ butelkę po napoju ludzie chcieli zabrać do podręcznego bo miała np. arabskie napisy, nie pomogły tłumaczenia, że pusta i jako „suwenir” została odebrana. Napiszcie jakie macie doświadczenia z tymi pustymi pojemnikami. Bo naprawdę te ceny nawet zwykłej wody na lotnisku robią się zaporowe. A utrata butelki z filtrem.. Czy komuś, takowe butelki zabrano? Mi raz kazano pusty kubek plastikowy zostawić…

  6. w lutym leczeniu z Egiptu 2023 i wszyscy wszystko w Egipcie mieli głęboko w Dup…. nikt nie wyrzucał żadnego napoju wody soku niczego do samolotu wszyscy brali co komu było wesoło nosi nauczeni wyrzucali niedopite napoje ale nie wszyscy Nikt do niczego się nie przyczepiał Sam miałem wodę mineralną sok i dwusetkę alkoholu bagażu podręcznym

  7. Właśnie. Też jestem ciekawa czy zwykłą butelę filtrującą 0,5l mogliby mi wyrzucić/skonfiskować gdybym ją wzięła na pokład bez żadnego płynu…Może ktoś kiedyś miał podobną sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *