Czy można zabrać własne picie do samolotu?

Czy można przewozić własne picie w samolocie? To pytanie często pada z ust osób, które podróżują z małymi dziećmi lub mają przed sobą pierwszy w życiu lot. O ile w przypadku przewozu jedzenia w bagażu podręcznym sprawa jest nieco mniej skomplikowana, tak chcąc zabrać własne napoje, musimy liczyć się z ograniczeniami. Nie jest to jednak niemożliwe.

Czy można zabrać własne picie do samolotu?

Jak przewozić własne napoje w bagażu podręcznym?

Będąc na lotnisku, wielu z Was spotkało się zapewne z sytuacją, gdy napój został skonfiskowany podczas kontroli bezpieczeństwa. Na nic zdały się wówczas tłumaczenia, że woda mineralna potrzebna jest nam do popicia lekarstwa. Przepisy nie zezwalają bowiem na przewóz w bagażu podręcznym własnych napojów ani innych substancji płynnych o pojemności większej niż 100 ml/ opakowanie. Oznacza to, że jeśli mamy w walizce kabinowej np. półlitrową butelkę wody, pracownik lotniska zmuszony jest nam ją odebrać. Nie ma znaczenia to, ile płynu znajduje się faktycznie w opakowaniu. Innymi słowy, nawet jeśli w butelce byłoby nawet mniej niż 100 ml płynu, ale przekraczałaby ona dozwoloną pojemność, nie przejdziemy z nią przez kontrolę bezpieczeństwa.

Jeśli bardzo nam zależy, istnieje jednak sposób, żeby zabrać własne picie na pokład. Wystarczy przelać napój do pojemniczków 100 ml. Łączna pojemność płynów nie może przekroczyć 1 l, więc oznacza to, że możemy zabrać dziesięć takich buteleczek. Powinny być one jednak zapakowane do przezroczystej, szczelnie zamykanej torebki o maksymalnych wymiarach 20 cm x 20 cm. Taki limit obowiązuje m.in. na pokładzie samolotów Ryanair i WizzAir.

Uwaga: Podczas kontroli bezpieczeństwa należy wyciągnąć torebkę z płynami z bagażu podręcznego, dlatego najlepiej umieścić ją gdzieś na wierzchu. Przewożone płyny mogą zostać otwarte i skontrolowane przez pracowników lotniska.

Czy można przewozić własne napoje w bagażu podręcznym w samolocie?

Przewóz napojów zakupionych w strefie wolnocłowej

Jak sami widzicie, przewóz własnych napojów jest możliwy, lecz przelewanie ich do dziesięciu buteleczek o pojemności 100 ml jest dość uciążliwe. Poza tym większość z Was w ramach przysługującego limitu na substancje płynne woli zabrać do bagażu podręcznego własne kosmetyki. W tej sytuacji istnieje jeszcze jedno wyjście: można kupić napój w strefie wolnocłowej, po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa.

Woda mineralna i wszelkiego rodzaju napoje, w tym także alkoholowe, które zostały zakupione w strefie wolnocłowej, mogą być bez problemu przewożone w samolocie jako bagaż podręczny. Powinny być one jednak zapakowane przez pracownika sklepu razem z rachunkiem do specjalnej, bezpiecznej torby oznaczonej czerwoną obwódką.

Co w przypadku lotów z przesiadką? Jeśli planujemy się przesiadać, warto poprosić pracownika sklepu o zapakowanie napojów do specjalnej, szczelnie zamkniętej torby STEB z czerwoną obwódką. Wewnątrz powinien znajdować się paragon lub identyfikator miejsca zakupu. Wówczas torby tej nie można otwierać przed dotarciem do lotniska docelowego.

Czy wolno przewozić własne picie w samolocie?

Czy można przewozić picie dla dziecka w samolocie?

Przepisy dotyczące przewozu płynów nie dotyczą mleka i pokarmu dla niemowląt, które uznaje się za produkty specjalnego przeznaczenia. Oznacza to, że w przypadku podróży z dziećmi do 2 lat nie obowiązują limity pojemności napojów i nie trzeba pakować ich do wspomnianej wcześniej, plastikowej torebki. Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku należy jednak zgłosić, że przewozimy w bagażu podręcznym mleko dla malucha. Pracownik lotniska, ze względów bezpieczeństwa, ma wówczas prawo poprosić Was o spróbowanie takiego napoju.

Uwaga: Szczegółowe przepisy dotyczące napojów dla niemowląt są ustalane indywidualnie przez przewoźnika, dlatego przed wylotem warto zapoznać się z regulaminem linii lotniczych.

Czy można przewozić własne picie dla dzieci i niemowląt w samolocie?

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na Wasze pytania i rozwiać wątpliwości dotyczące przewozu własnych napojów w samolocie. Jeśli macie jakieś pytania lub chcielibyście się podzielić z nami swoją wiedzą w tym temacie, zachęcamy do zostawienia komentarza pod artykułem.

Wszystkich podróżujących z Katowic zapraszamy do skorzystania z usług naszego parkingu przy lotnisku Pyrzowice. Jest tanio, bezpiecznie i możecie przyjechać do nas o każdej porze dnia i nocy! Rezerwacji można dokonać telefonicznie +48 607 663 030 lub +48 607 061 644, mailowo parking.euro@gmail.com lub poprzez formularz na stronie.

2 thoughts on “Czy można zabrać własne picie do samolotu?

 1. „Przepisy nie zezwalają bowiem na przewóz w bagażu podręcznym napojów ani innych substancji płynnych o pojemności większej niż 100 ml/ opakowanie. Oznacza to, że jeśli mamy w walizce kabinowej np. półlitrową butelkę wody, pracownik lotniska zmuszony jest nam ją odebrać. Nie ma znaczenia to, ile płynu znajduje się faktycznie w opakowaniu. Innymi słowy, nawet jeśli w butelce byłoby nawet mniej niż 100 ml płynu, ale przekraczałaby ona dozwoloną pojemność, nie możemy wziąć jej z sobą na pokład.”

  Błąd!!!!

  Nie! – nie jest tak, że nie możemy przewieźć, czy wziąć na pokład, tylko nie możemy przenieść tego przez kontrolę bezpieczeństwa. Potem możemy w strefie wolnocłowej kupić zdecydowanie więcej niż 100ml i spokojnie wnieść na pokład i przewieźć.

  1. Właśnie to mieliśmy na myśli. W dalszej części jest mowa o tym, że można kupić normalnej wielkości napój w strefie wolnocłowej. Niemniej jednak nie chcielibyśmy wprowadzić kogoś w błąd, więc poprawiliśmy:
   „Nie ma znaczenia to, ile płynu znajduje się faktycznie w opakowaniu. Innymi słowy, nawet jeśli w butelce byłoby nawet mniej niż 100 ml płynu, ale przekraczałaby ona dozwoloną pojemność, nie przejdziemy z nią przez kontrolę bezpieczeństwa.”

   Dziękujemy za komentarz i za czujność! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *