Odprawa na lotnisku – co należy zrobić przed wejściem na pokład?

Jak wygląda ostatni etap odprawy na lotnisku? Co należy zrobić zanim znajdziemy się w samolocie? Kiedy jest odpowiedni czas na to, żeby zacząć kierować się do bramki? Jakie dokumenty trzeba pokazać stewardessie? Czy nasz bagaż podręczny może zostać dodatkowo skontrolowany przed wejściem na pokład? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy będziemy musieli oddać go do luku bagażowego?

Odprawa na lotnisku - co należy zrobić przed wejściem na pokład?

Pierwszy lot samolotem jest dla większości osób dość stresującym wydarzeniem. Żeby ułatwić nieco przygotowania do wyjazdu, stworzyliśmy na naszym blogu serię wpisów. Najpierw opowiadaliśmy o rzeczach, o których warto pamiętać przed przyjazdem na lotnisko. Później staraliśmy się możliwie jak najbardziej szczegółowo, krok po kroku, opisać jak wygląda odprawa bagażowa i kontrola bezpieczeństwa na lotnisku. Tym razem skupimy się na tym, co jeszcze trzeba zrobić zanim wejdziemy do samolotu i usiądziemy na właściwym miejscu.

Sprawdzamy na tablicy odlotów numer bramki

Gdy już przejdziemy odprawę bagażową i kontrolę bezpieczeństwa, tak naprawdę najbardziej stresujący etap mamy za sobą. Jesteśmy teraz w strefie bezcłowej, w której możemy kupić napoje i zabrać z sobą na pokład, pochodzić po sklepach lub rozejrzeć się za upominkami dla najbliższych. Najpierw jednak warto sprawdzić na tablicy odlotów numer naszej bramki (gate).

Procedury przed wejściem na pokład - odprawa na lotnisku

Udajemy się pod wskazane miejsce

Jeżeli jesteśmy na większym lotnisku, dojście do bramki może zająć trochę czasu, dlatego warto najpierw skontrolować, gdzie się ona znajduje i co jakiś czas sprawdzać, jaka informacja wyświetlana jest na monitorze: gate info at (informacja o numerze bramki pojawi się o określonej godzinie), go to gate (pierwsze wezwanie), boarding (pasażerowie są już wpuszczani na pokład), final call (ostatnie wezwanie). Zazwyczaj bramka otwiera się około 30 minut przed startem samolotu. Jeśli nie chcemy się spóźnić, warto o tej porze czekać już we wskazanym miejscu.

Przed startem samolotu - odprawa krok po kroku

Przygotowujemy dokumenty

W zależności od tego, jakimi liniami lotniczymi podróżujemy, przy bramce poproszeni zostaniemy o okazanie karty pokładowej i opcjonalnie dokumentu tożsamości. Najpierw wezwane zostaną osoby, które podróżują z małymi dziećmi oraz pasażerowie, którzy wykupili usługę pierwszeństwa wejścia na pokład. Jeśli nie zaliczamy się do żadnej z tych grup, stajemy w kolejce i spokojnie czekamy aż zostaniemy skontrolowani i przepuszczeni dalej.

Przed wejściem do samolotu - o czym warto pamiętać?

Kontrola bagażu podręcznego

Może się zdarzyć, że na tym etapie zostanie zmierzony nasz bagaż podręczny. Jeśli nie zmieści się w kontrolnym pojemniku, możemy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Dodatkowo przed wejściem na pokład możemy zostać poproszeni o oddanie naszego bagażu do luku. Obecnie procedura ta ma miejsce w przypadku większości tanich linii lotniczych. Wówczas musimy wyjąć wszystkie wartościowe przedmioty i sprzęt elektroniczny, a na naszą walizkę przyklejona zostanie odpowiednia taśma z wszystkimi niezbędnymi informacjami.

Odprawa na lotnisku: przed wejściem do samolotu

Wejście na pokład

Kolejnym krokiem jest udanie się do samolotu. Czasami jest to kwestia przejścia przez przyłączony rękaw, innym razem zostaniemy przewiezieni specjalnym autobusem lub będziemy musieli przejść pieszo do maszyny. Pasażerowie, których bagaż podręczny trafi do luku, oddają tu swoje walizki na specjalny wózek i następnie udają się wraz z pozostałymi na pokład.

Przy wejściu do samolotu należy okazać stewardessie lub stewardowi dokument tożsamości, a następnie udać się na swoje miejsce, którego numer znajduje się na karcie pokładowej. Teraz pozostaje nam tylko sprawne umieszczenie bagażu pod siedzeniem lub w schowku nad głową, zajęcie miejsca i zapięcie pasów.

Odprawa na lotnisku - procedury przed wejściem do samolotu

Podsumowując:

  • po przejściu kontroli bezpieczeństwa sprawdzamy, jaki jest numer naszej bramki (gate)
  • o odpowiedniej godzinie stawiamy się przy bramce (zazwyczaj około 30 minut przed odlotem)
  • okazujemy kartę pokładową i opcjonalnie dokument tożsamości
  • jeśli nie możemy wnieść bagażu podręcznego na pokład, wyjmujemy z niego sprzęt elektroniczny i wszystkie wartościowe rzeczy, a następnie umieszczamy go w specjalnie wyznaczonym miejscu
  • przy wejściu do samolotu okazujemy stewardessie lub stewardowi dokument tożsamości
  • znajdujemy nasze miejsce, a następnie szybko i sprawnie umieszczamy bagaż podręczny pod siedzeniem lub w schowku nad głową
  • zajmujemy miejsce i zapinamy pasy bezpieczeństwa

Na pierwszy rzut oka odprawa na lotnisku wydaje się dość skomplikowana. Szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy wybierają się w podróż samolotem. Pamiętaj jednak, że jeśli zjawisz się na lotnisku odpowiednio wcześnie, nie masz się czego obawiać – na pewno zdążysz przejść wszystkie etapy i procedury przed odlotem samolotu. Jeśli będziesz miał problem z odnalezieniem bramki, zawsze możesz poprosić o pomoc pracownika lotniska lub podejść do informacji.

Nie bój się, na pewno nie tylko Ty lecisz w tym dniu pierwszy raz. Przy każdej następnej odprawie będziesz czuł się coraz pewniej i po jakimś czasie wszystkie te na pozór skomplikowane procedury staną się tak oczywiste, że nie będziesz musiał się nad nimi zastanawiać i automatycznie skierujesz się do odpowiedniego miejsca.

Na lotnisku - co należy zrobić przed wejściem do samolotu? Odprawa krok po kroku.

Mamy nadzieję, że ten i poprzednie wpisy okazały się pomocne i gdy wiesz już, jak krok po kroku wygląda odprawa na lotnisku, trochę mniej stresujesz się podróżą. Jeśli lecisz z Katowic i szukasz taniego parkingu przy lotnisku w Pyrzowicach, przyjedź do nas na Wolności 45. Odwieziemy Cię pod same drzwi terminala i odbierzemy z powrotem, bez żadnych ukrytych kosztów i dodatkowych opłat. Miejsce możesz zarezerwować telefonicznie, dzwoniąc pod numer +48 607 663 030 lub +48 607 061 644, bądź poprzez formularz rezerwacji na naszej stronie. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *