Jak przewozić wózek dziecięcy w samolocie?

Podróże z małymi dziećmi bywają nie lada wyzwaniem. Szczególnie jeśli jest to pierwszy lot samolotem i nie do końca wiemy, czego się spodziewać. Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jak wygląda kwestia przewozu wózka w samolocie. Sprawy nie ułatwia fakt, że praktycznie każda linia lotnicza ma inne zasady, dlatego przed wylotem warto dokładnie się z nimi zapoznać.

Jak przewozić wózek dziecięcy w samolocie?

Jak przewieźć wózek samolotem?

Zasady dotyczące transportu wózka dziecięcego samolotem różnią się w przypadku poszczególnych linii lotniczych. Większość przewoźników oferuje bezpłatny przewóz spacerówek dla dzieci do drugiego roku życia. W przypadku starszych pociech opłata może być już wymagana.

Wózek dziecięcy można nadać już podczas odprawy bagażowej na lotnisku. Wówczas będzie on traktowany jako dodatkowy bezpłatny bagaż i trafi do luku. Zdecydowanie wygodniejszą dla większości rodziców opcją jest jednak oddanie wózka dopiero przed wejściem do samolotu. Fakt przewożenia wózka dziecięcego należy wówczas zgłosić przy stanowisku odprawy bagażowej, żeby został on odpowiednio oznaczony przywieszką „delivery to the aircraft”. Obsługa lotniska zabierze spacerówkę dopiero na płycie lotniska i umieści ją w luku bagażowym. Po wylądowaniu wózek czekał będzie przed wejściem do samolotu, tak aby można było od razu wsadzić do niego dziecko.

Niektóre linie wymagają nadania wózków już na etapie odprawy bagażowej i tym samym uniemożliwiają korzystanie z nich na terenie lotniska. Na szczęście na terenie niektórych portów lotniczych dostępne są spacerówki, które można używać do czasu wejścia na pokład.

Wózki dziecięce w samolocie. Jak je przewozić?

Wózek dziecięcy jako bagaż podręczny

Innym sposobem na przewiezienie wózka dziecięcego w samolocie jest złożenie go i zadeklarowanie jako bagaż podręczny. Warunkiem jest, żeby zmieścił się w limicie podanym przez przewoźnika. Po złożeniu spacerówka nie może przekroczyć maksymalnych wymiarów oraz wagi bagażu podręcznego określonych w polityce bagażowej. Niestety, nie każda linia lotnicza zezwala na tego typu rozwiązanie, dlatego zalecamy zasięgnąć bezpośrednio informacji przed planowanym lotem. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak zabezpieczyć wózek dziecięcy przed lotem?

Wózek dziecięcy transportowany jest w luku bagażowym. Nie jest wymagane, żeby go w jakiś szczególny sposób zabezpieczać lub opakowywać. Mimo wszystko, jeśli wózek ma delikatne wystające elementy lub zwyczajnie nie chcielibyście, żeby się uszkodził lub porysował, możecie owinąć go folią bąbelkową i streczem. Wygodnym rozwiązaniem jest także specjalny pokrowiec, w który łatwo i szybko można zapakować spacerówkę.

Przewożąc wózek dziecięcy samolotem, warto zadbać o jego odpowiednie oznaczenie. Inaczej wózek może się zgubić lub inny rodzic może pomylić go ze swoim. Najlepiej wykorzystać do tego celu naklejkę, wstążeczkę lub zawieszkę z podpisem, która odróżni go od pozostałych wózków.

Wózek dziecięcy w samolocie - jak przewozić?

Planując podróż samolotem z małym dzieckiem, najlepiej wybrać wózek składany. Nie ma znaczenia, czy jest to spacerówka, czy gondola. Dużym plusem będą także skrętne koła, które ułatwią poruszanie się po lotnisku i manewrowanie w tłumie pasażerów. Przed wylotem warto zapoznać się także ze szczegółowymi zasadami dotyczącymi podróży z niemowlętami i małymi dziećmi, które dotyczą m.in. dodatkowego bagażu, przewozu jedzenia, napojów i fotelika. Każda linia lotnicza ma inne przepisy, lecz w celach poglądowych zachęcamy do przeczytania naszego artykułu blogu: Wizz Air: podróż z niemowlętami i małymi dziećmi – opłaty, warunki, dodatkowy bagaż. Mamy nadzieję, że będzie pomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *