Bagaż podręczny Ryanair 2018 – zmiany

15 stycznia 2018 roku linie lotnicze Ryanair wprowadziły zmiany w polityce bagażowej. Ile sztuk bagażu podręcznego możemy aktualnie zabrać z sobą na pokład samolotu? Czy uległy zmianie maksymalne wymiary bagażu podręcznego Ryanair i waga? Co zrobić, żeby nasza walizka nie trafiła do luku bagażowego? Czy w dalszym ciągu możemy mieć przy sobie dodatkowy przedmiot osobisty jak torebka lub mały plecak?

Aktualizacja:

Bagaż podręczny Ryanair – wymiary i waga od 1 listopada 2018

Bagaż podręczny Ryanair 2018 zmiany

Nowe zasady przewozu bagażu podręcznego Ryanair od 15 stycznia 2018

Podróżowanie z dużym bagażem podręcznym na pokładzie samolotów tanich linii lotniczych powoli przechodzi do historii. Najpierw zmiany w swojej polityce bagażowej wprowadził Wizz Air, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule Bagaż podręczny Wizz Air 2018: wymiary i waga. Od 15 stycznia 2018 roku nowe zasady przewozu bagażu podręcznego obowiązują także na pokładzie samolotów linii lotniczych Ryanair.

Wcześniej bez dodatkowych opłat na pokład samolotu Ryanair można było wnieść dwie sztuki bagażu podręcznego: walizkę o maksymalnych wymiarach 55x40x20 cm i wadze 10 kg oraz dodatkowy przedmiot osobisty taki jak damska torebka lub plecak o wymiarach nieprzekraczających 35x20x20 cm. Od 2018 roku taką ilość bagażu podręcznego zabrać z sobą na pokład tylko osoby, które wykupiły dodatkowo usługę pierwszeństwa wejścia na pokład, taryfę Flexi Plus, Plus lub Family Plus.

Jeśli chcemy podróżować tak jak do tej pory i zabrać swój bagaż podręczny na pokład, musimy liczyć się więc z dodatkowymi opłatami. Za pierwszeństwo wejścia na pokład i tym samym możliwość wniesienia dwóch sztuk bagażu zapłacimy średnio od 24 do 29 zł. Najtaniej jest, gdy opcja ta zostanie zakupiona podczas wstępnej rezerwacji. Wówczas opłata wynosi 24 zł/5 euro. Jeśli nie zdecydowaliśmy się od razu, nic straconego. Możemy dopłacić za pierwszeństwo wejścia za pośrednictwem narzędzia “Zarządzaj rezerwacją”, które dostępne jest na stronie internetowej przewoźnika lub skorzystać z aplikacji Ryanair do 45 minut przed planowanym wylotem. Opłata za usługę wynosi wtedy 29 zł/6 euro.

Bagaż podręczny Ryanair zmiany w 2018

Bezpłatny bagaż podręczny Ryanair 2018: wymiary i waga

Co z pasażerami, którzy nie wykupili pierwszeństwa wejścia na pokład? W cenie biletu w dalszym ciągu możemy przewieźć dwie sztuki bagażu podręcznego: większy o maksymalnych wymiarach 55x40x20 cm i wadze 10 kg oraz mnejszy o wymiarach 35x20x20 cm. Z tą różnicą, że większa z walizek zamiast do schowka nad naszym siedzeniem trafi do luku bagażowego. Nie trzeba za to dodatkowo dopłacać ani czekać w kolejce do nadania bagażu rejestrowanego.

Kontrolę bezpieczeństwa przechodzimy jak do tej pory, obowiązują także te same zasady dotyczące przewozu w bagażu podręcznym substancji płynnych i innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Jedyna zmiana polega na tym, że tuż przed wejściem do samolotu na płycie lotniska będzie stał specjalny wózek, na którym zostawimy naszą większą walizkę. Następnie zostanie ona załadowana do luku bagażowego i otrzymamy ją z powrotem dopiero, gdy przylecimy na miejsce.

Mniejszy bagaż o wymiarach 35x20x20 cm w dalszym ciągu możemy mieć przy sobie na pokładzie samolotu. Może być to na przykład damska torebka lub mały plecak. Nie obowiązuje maksymalny limit wagi.

W przypadku niemowląt w wieku od 8 dni do 23 miesięcy, które podróżują na kolanach osób dorosłych, nie obowiązuje przydział bagażu podręcznego. Opiekun może jednak zabrać bezpłatnie na pokład dodatkową torbę na akcesoria dziecięce o wadze do 5 kg.

Ryanair bagaż podręczny 2018 - zmiany

Podsumowując: pasażerowie podróżujący liniami lotniczymi Ryanair w dalszym ciągu mogą zabrać ze sobą tyle samo sztuk bagażu podręcznego co do tej pory. Nie zmieniły się też maksymalne wymiary i waga. Jedyna różnica polega na tym, że większa walizka zamiast podróżować z nami na pokładzie, trafi do luku bagażowego. Jeśli zależy nam na tym, żeby wszystkie przedmioty osobiste mieć podczas lotu w zasięgu ręki, warto wykupić dodatkowo usługę pierwszeństwa wejścia, która uprawnia nas do zabrania na pokład dwóch sztuk bagażu podręcznego, tak jak miało to miejsce przed 15 stycznia 2018.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *