Jak wybrać walizkę kabinową do samolotu?

Walizka kabinowa do samolotu jest rzeczą niezbędną, jeśli lubimy spontaniczne wyjazdy na własną rękę lub gdy nasza praca wiąże się z częstymi służbowymi podróżami. Jak wybrać walizkę podręczną tak, aby była funkcjonalna i spełniała nasze oczekiwania?

Jak wybrać walizkę kabinową do samolotu?

Wymiary i waga walizki kabinowej

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze walizki kabinowej są jej wymiary. Najlepiej byłoby, gdyby mieściła się ona w limitach większości linii lotniczych. Dzięki temu będziemy mogli zabrać tę samą walizkę jako bagaż podręczny niezależnie od tego, czy akurat lecimy samolotem Wizz Air, Ryanair, EasyJet czy LOT.

Jest to bardzo wygodne i sprawdza się szczególnie wtedy, gdy planujemy lot z przesiadką i żeby dostać do miejsca docelowego, będziemy korzystali z połączeń dwóch różnych przewoźników.

Może się też zdarzyć, że polecimy gdzieś Wizz Airem, bo akurat będzie promocja na bilet, a wrócimy samolotem innych linii lotniczych, które będą oferowały bardziej dogodny dla nas termin lub lepszą cenę. Wówczas warto jest mieć przy sobie walizkę kabinową, której wymiary nie będą przekraczały limitów ustalonych przez obydwu przewoźników.

Wiele linii lotniczych oprócz maksymalnych wymiarów bagażu podręcznego ustala także limit wagi, którego walizka wraz z zawartością nie powinna przekroczyć. Idąc tym tropem, przy wyborze torby warto kierować się nie tylko jej wielkością, ale także należy sprawdzić, ile waży. Im lżejsza walizka, tym lepiej.

Jak wybrać walizkę kabinową do samolotu?

Wymiary walizek kabinowych i ich dopuszczalna waga wraz z zawartością określone przez najpopularniejsze linie lotnicze:

  • Wizz Air: 55 x 40 x 23 cm, 10 kg (czytaj więcej: Bagaż podręczny Wizz Air 2018 – wymiary i waga),
  • Ryanair: 55 x 40 x 20 cm, 10 kg (czytaj więcej: Bagaż podręczny Ryanair 2018 – zmiany),
  • EasyJet: 56 × 45 × 25 cm, bez limitu,
  • LOT: 55 × 40 × 23 cm, 10 kg,
  • Lufthansa: 55 × 40 × 23 cm, 8 kg,
  • Air France: 55 × 35 × 25 cm, 12 kg,
  • American Airlines: 56 × 36 × 23 cm, bez limitu,
  • Qatar Airways: 50 × 37 × 25 cm, 7 kg,
  • KLM: 55 × 35 × 25 cm, 2 sztuki o łącznej wadze 12 kg.

Ważne: podane wymiary obejmują także wszystkie wystające elementy takie jak kółka lub rączka walizki!

Wskazówka: jeśli najczęściej latasz liniami lotniczymi Ryanair i Wizz Air, najlepszym wyborem będzie walizka kabinowa o wymiarach 55 x 40 x 20 cm. To standardowy wymiar bagażu podręcznego, który mieści się w limitach narzuconych przez obydwu przewoźników.

Twarda walizka czy miękka?

To pytanie, które często pada przy wyborze walizki kabinowej. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, bo każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, co planujemy w walizce przewozić. Jeśli będą to bardzo kruche i delikatne przedmioty takie jak aparat fotograficzny, laptop lub inny sprzęt elektroniczny, wówczas możemy zdecydować się na walizkę twardą.

Walizka kabinowa do samolotu - jak wybrać?

Materiałowa walizka dużo lepiej sprawdza się, gdy przewozimy w niej ubrania, obuwie i inne miękkie przedmioty. Jest ona znacznie bardziej elastyczna, co ułatwia pakowanie. Jeśli podróżujemy tylko z bagażem podręcznym i chcemy zmieścić w nim jak najwięcej, lepszym wyborem będzie walizka miękka.

Jak wybrać walizkę kabinową na bagaż podręczny?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze walizki kabinowej?

Oprócz wymiarów i wagi walizki kabinowej oraz materiału, z którego została ona wykonana, warto także zwrócić uwagę na to, czy ma wygodny uchwyt i dobrej jakości kółka.

Walizki kabinowe z czterema kółkami sprawdzą się wtedy, gdy będziemy musieli pokonywać z nimi dłuższe dystanse. Walizki z dwoma kółkami są z kolei bardziej zwrotne i dużo łatwiej jest manewrować nimi, gdy otacza nas tłum ludzi na lotnisku.

Warto sięgać po torby kabinowe z kółkami wykonanymi z kauczuku. Są one znacznie bardziej trwałe od plastikowych.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest zamek walizki. Powinien być on solidny i nigdzie się nie zacinać. Dobrze byłoby także, żeby nasza torba posiadała zamykanie na szyfr lub inną formę zabezpieczenia. Przydatne są także wewnętrzne i zewnętrzne kieszonki oraz dodatkowy pas, który będzie zapobiegał przemieszczaniu się jej zawartości.

Jak wybrać małą walizkę kabinową do samolotu?

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne podczas wybierania walizki kabinowej. Zapraszamy także do przeczytania innych wpisów blogowych, w których radzimy jak krok po kroku przejść odprawę na lotnisku i jak przygotować się do podróży samolotem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *