Kolejne zmiany w Wizz Air: od 1 listopada 2018 płatny duży bagaż podręczny!

Od 1 listopada 2018 Wizz Air wprowadza kolejne zmiany w swojej polityce bagażowej. Jakie są aktualne wymiary bezpłatnego bagażu podręcznego w Wizz Air? Ile trzeba zapłacić za duży bagaż podręczny? Co z rezerwacjami dokonanymi wcześniej?

Bagaż podręczny Wizz Air od 1 listopada 2018 - zmiany, aktualne wymiary i waga

Zmiany w polityce bagażowej Wizz Air od 1 listopada 2018

W ostatnim czasie linie lotnicze Wizz Air przyzwyczaiły nas do coraz częstszych zmian w swojej polityce bagażowej. Mowa tu głównie o zasadach dotyczących przewozu bagażu podręcznego. Zmianie ulegają nie tylko jego maksymalne wymiary, ale i sposób jego przewożenia.

Najpierw zlikwidowano mały bagaż podręczny i pozwolono pasażerom na przewożenie w cenie biletu nieco większych walizek z zastrzeżeniem, że mogą być one zabrane do luku bagażowego. Później wycofano się z tego pomysłu i przywrócono mały bagaż podręczny na pokładzie oraz opcję bezpłatnego większego bagażu podręcznego nadawanego przy stanowisku odprawy. Łatwo się w tym wszystkim pogubić. W dodatku od 1 listopada 2018 szykują się kolejne zmiany w polityce bagażowej Wizz Air.

Tym razem przewoźnik poszedł o krok dalej i wzorem tanich linii lotniczych Ryanair (czytaj więcej: Bagaż podręczny Ryanair – wymiary i waga od 1 listopada 2018), postanowił od 1 listopada wprowadzić opłaty za duży bagaż podręczny. Przypominamy, że do tej pory mógł być on przewożony bezpłatnie w luku bagażowym.

Bagaż podręczny Wizz Air – wymiary i waga od 1 listopada 2018

Według nowej polityki bagażowej Wizz Air od 1 listopada 2018 roku pasażerowie będą mogli zabrać z sobą na pokład bezpłatnie jedną sztukę małego bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm i wadze 10 kg. Bagaż ten trzeba będzie umieścić pod fotelem przed sobą.

Walizka na kółkach o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze do 10 kg, która do tej pory mogła być nadana w cenie biletu w punkcie odprawy bagażowej jako duży bagaż podręczny, obecnie jest opcją dodatkowo płatną. Jeśli chcemy zabrać z sobą taki bagaż, musimy albo wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład Wizz Priority albo zapłacić za bagaż rejestrowany.

Bagaż pdorećzny Wizz Air od 1 listopada 2018

Bagaż podręczny Wizz Air : wymiary i waga od 1 listopada 2018. Źródło: https://wizzair.com/

Wizz Priority czy opłata za bagaż rejestrowany, co się bardziej opłaca?

Nie oszukujmy się, zmiany wprowadzone przez Wizz Air od 1 listopada 2018 są niekorzystne dla klientów tych linii lotniczych. Większości osób trudno będzie spakować wszystkie niezbędne rzeczy do bagażu podręcznego wymiarach damskiej torebki. Co w sytuacji, gdy chcemy zabrać z sobą tak jak do tej pory normalną, podręczną walizkę na kółkach? Opcje są dwie: wniesienie dodatkowej opłaty za mały bagaż rejestrowany (maks. 10 kg) lub wykupienie usługi Wizz Priority.

Mały bagaż rejestrowany o wadze do 10 kg to nowość w ofercie Wizz Air. Jeśli zarezerwujemy tę opcję przez stronę Wizz Air lub Telecentrum, zapłacimy od 7 euro (ok. 30 zł) do 12 euro (ok. 52 zł) . Walizka będzie musiała zostać nadana w punkcie odprawy bagażowej i trafi do luku, co niestety wydłuża nam czas odprawy.

Za usługę Wizz Priority przy zakupie online lub przez Telecentrum Wizz Air zapłacimy od 22 zł do 67 zł. Z kolei zakup pierwszeństwa wejścia na pokład dopiero na lotnisku wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zapłacimy wtedy za tę samą usługę 110 zł. Plusem opcji Wizz Priority jest to, że możemy zabrać wtedy dodatkowy większy bagaż na pokład samolotu, bez konieczności jego nadawania i stania w kolejce. Więcej o na ten temat pisaliśmy tu: Wizz Priority: czy warto wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład w Wizz Air?

Wizz Priority, pierwszeństwo wejścia na pokład w Wizz Air od 1 listopada 2018

Usługa pierwszeństwa wejścia na pokład Wizz Priority w Wizz Air. Źródło: https://wizzair.com/

Jak widać koszt obydwu usług jest bardzo zbliżony, lecz naszym zdaniem dużo wygodniejszą opcją jest Wizz Priority. Dlaczego? Bo wolimy mieć bagaż przy sobie i nie czekać w kolejce do stanowiska odprawy bagażowej. To znacznie skraca czas spędzony na lotnisku zarówno przy wylocie, jak i po dotarciu na miejsce. Gdy samolot wyląduje, nie musimy czekać, aż nasz bagaż zostanie rozładowany i pojawi się na taśmie.

Co w przypadku osób, które kupiły bilet wcześniej?

Nowa polityka bagażowa oficjalnie obejmie wszystkie rezerwacje na loty od 1 listopada 2018, które dokonane zostały po 10 października 2018. Osoby, które wykupiły lot przed 10 października bez Wizz Priority, będą mogły dodatkowo zabrać bezpłatny bagaż rejestrowany o wadze 10 kg. Klienci, którzy wykupili bagaż rejestrowany o wadze 20 kg lub 32 kg otrzymają bezpłatnie usługę Wizz Priority. Oznacza to, że także będą mogli zabrać z sobą dodatkową sztukę bagażu podręcznego do 10 kg.

Wizz Air zmiany od 1 listopada 2018. Nowe wymiary bagażu podręcznego.

Ostatnie zmiany w polityce bagażowej Wizz Air i Ryanair wprowadziły sporo zamieszania. Przewoźnicy co chwilę zmieniają swoje przepisy i trudno nam powiedzieć, jak długo będzie obowiązywała aktualna polityka bagażowa. O ewentualnych zmianach będziemy Was na bieżąco informowali na blogu. Jeśli macie jakieś pytania, śmiało piszcie w komentarzach. Postaramy się na nie odpowiedzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *