Kolejne zmiany w Wizz Air: od 1 listopada 2018 płatny duży bagaż podręczny!

Od 1 listopada 2018 Wizz Air wprowadza kolejne zmiany w swojej polityce bagażowej. Jakie są aktualne wymiary bezpłatnego bagażu podręcznego w Wizz Air? Ile trzeba zapłacić za duży bagaż podręczny? Co z rezerwacjami dokonanymi wcześniej?

Zmiany w polityce bagażowej Wizz Air od 1 listopada 2018

W ostatnim czasie linie lotnicze Wizz Air przyzwyczaiły nas do coraz częstszych zmian w swojej polityce bagażowej. Mowa tu głównie o zasadach dotyczących przewozu bagażu podręcznego. Zmianie ulegają nie tylko jego maksymalne wymiary, ale i sposób jego przewożenia.

Najpierw zlikwidowano mały bagaż podręczny i pozwolono pasażerom na przewożenie w cenie biletu nieco większych walizek z zastrzeżeniem, że mogą być one zabrane do luku bagażowego. Później wycofano się z tego pomysłu i przywrócono mały bagaż podręczny na pokładzie oraz opcję bezpłatnego większego bagażu podręcznego nadawanego przy stanowisku odprawy. Łatwo się w tym wszystkim pogubić. W dodatku od 1 listopada 2018 szykują się kolejne zmiany w polityce bagażowej Wizz Air.

Tym razem przewoźnik poszedł o krok dalej i wzorem tanich linii lotniczych Ryanair (czytaj więcej: Bagaż podręczny Ryanair – wymiary i waga od 1 listopada 2018), postanowił od 1 listopada wprowadzić opłaty za duży bagaż podręczny. Przypominamy, że do tej pory mógł być on przewożony bezpłatnie w luku bagażowym.

Bagaż podręczny Wizz Air – wymiary i waga od 1 listopada 2018

Według nowej polityki bagażowej Wizz Air od 1 listopada 2018 roku pasażerowie będą mogli zabrać z sobą na pokład bezpłatnie jedną sztukę małego bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm i wadze 10 kg. Bagaż ten trzeba będzie umieścić pod fotelem przed sobą.

Walizka na kółkach o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze do 10 kg, która do tej pory mogła być nadana w cenie biletu w punkcie odprawy bagażowej jako duży bagaż podręczny, obecnie jest opcją dodatkowo płatną. Jeśli chcemy zabrać z sobą taki bagaż, musimy albo wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład Wizz Priority albo zapłacić za bagaż rejestrowany.

Bagaż pdorećzny Wizz Air od 1 listopada 2018

Bagaż podręczny Wizz Air : wymiary i waga od 1 listopada 2018. Źródło: https://wizzair.com/

Wizz Priority czy opłata za bagaż rejestrowany, co się bardziej opłaca?

Nie oszukujmy się, zmiany wprowadzone przez Wizz Air od 1 listopada 2018 są niekorzystne dla klientów tych linii lotniczych. Większości osób trudno będzie spakować wszystkie niezbędne rzeczy do bagażu podręcznego wymiarach damskiej torebki. Co w sytuacji, gdy chcemy zabrać z sobą tak jak do tej pory normalną, podręczną walizkę na kółkach? Opcje są dwie: wniesienie dodatkowej opłaty za mały bagaż rejestrowany (maks. 10 kg) lub wykupienie usługi Wizz Priority.

Mały bagaż rejestrowany o wadze do 10 kg to nowość w ofercie Wizz Air. Jeśli zarezerwujemy tę opcję przez stronę Wizz Air lub Telecentrum, zapłacimy od 7 euro (ok. 30 zł) do 12 euro (ok. 52 zł) . Walizka będzie musiała zostać nadana w punkcie odprawy bagażowej i trafi do luku, co niestety wydłuża nam czas odprawy.

Za usługę Wizz Priority przy zakupie online lub przez Telecentrum Wizz Air zapłacimy od 22 zł do 67 zł. Z kolei zakup pierwszeństwa wejścia na pokład dopiero na lotnisku wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zapłacimy wtedy za tę samą usługę 110 zł. Plusem opcji Wizz Priority jest to, że możemy zabrać wtedy dodatkowy większy bagaż na pokład samolotu, bez konieczności jego nadawania i stania w kolejce. Więcej o na ten temat pisaliśmy tu: Wizz Priority: czy warto wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład w Wizz Air?

Wizz Priority, pierwszeństwo wejścia na pokład w Wizz Air od 1 listopada 2018

Usługa pierwszeństwa wejścia na pokład Wizz Priority w Wizz Air. Źródło: https://wizzair.com/

Jak widać koszt obydwu usług jest bardzo zbliżony, lecz naszym zdaniem dużo wygodniejszą opcją jest Wizz Priority. Dlaczego? Bo wolimy mieć bagaż przy sobie i nie czekać w kolejce do stanowiska odprawy bagażowej. To znacznie skraca czas spędzony na lotnisku zarówno przy wylocie, jak i po dotarciu na miejsce. Gdy samolot wyląduje, nie musimy czekać, aż nasz bagaż zostanie rozładowany i pojawi się na taśmie.

Co w przypadku osób, które kupiły bilet wcześniej?

Nowa polityka bagażowa oficjalnie obejmie wszystkie rezerwacje na loty od 1 listopada 2018, które dokonane zostały po 10 października 2018. Osoby, które wykupiły lot przed 10 października bez Wizz Priority, będą mogły dodatkowo zabrać bezpłatny bagaż rejestrowany o wadze 10 kg. Klienci, którzy wykupili bagaż rejestrowany o wadze 20 kg lub 32 kg otrzymają bezpłatnie usługę Wizz Priority. Oznacza to, że także będą mogli zabrać z sobą dodatkową sztukę bagażu podręcznego do 10 kg.

Wizz Air zmiany od 1 listopada 2018. Nowe wymiary bagażu podręcznego.

Ostatnie zmiany w polityce bagażowej Wizz Air i Ryanair wprowadziły sporo zamieszania. Przewoźnicy co chwilę zmieniają swoje przepisy i trudno nam powiedzieć, jak długo będzie obowiązywała aktualna polityka bagażowa. O ewentualnych zmianach będziemy Was na bieżąco informowali na blogu. Jeśli macie jakieś pytania, śmiało piszcie w komentarzach. Postaramy się na nie odpowiedzeć.

4 myśli na “Kolejne zmiany w Wizz Air: od 1 listopada 2018 płatny duży bagaż podręczny!”

  1. Przy zakupie wizz prioryty otrzymuje siendodatkowy bagaż podręczny „walizka na kółkach” czy zamiast walizki na kołku można zabrac na pokład torbę sportowa jie przekraczająca wymaganych wymiarów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *