Wizz Priority: czy warto wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład w Wizz Air?

Czy warto wykupić usługę Wizz Priority w Wizz Air? Co daje nam pierwszeństwo wejścia na pokład i ile kosztuje? Jakie są opinie pasażerów podróżujących liniami lotniczymi Wizz Air?

Wizz Priority - czy warto wykupić usługę pierwszeństwa wejścia na pokład w Wizz Air?

Zmiany w polityce bagażowej Wizz Air

W ciągu ostatnich kilku miesięcy byliśmy świadkami kolejnych zmian, które wprowadzał Wizz Air. Początkowo zwiększono maksymalne wymiary bagażu podręcznego z 42x32x25 cm na 55x40x23 cm z zastrzeżeniem, że może być on zabrany do luku bagażowego (Bagaż podręczny Wizz Air – wymiary i waga).

Później przewoźnik wycofał się z tego pomysłu i wprowadził kolejne zmiany w polityce bagażowej. W efekcie od końca sierpnia 2018 w cenie biletu na pokład możemy zabrać tylko mały bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 18 cm. Jeśli nasza walizka przekracza wymiary 40 x 30 x 18 cm i jednocześnie nie jest większa niż 55 x 40 x 23 cm, możemy nadać ją nieodpłatnie przy stanowisku odprawy bagażowej.

Kolejną zmianę zasad przewozu bagażu podręcznego Wizz Air tłumaczył ograniczoną ilością miejsca w części samolotu przeznaczonej dla pasażerów. Zdaniem osób podróżujących tymi liniami prawdziwy powód jest inny i wszystko wskazuje na to, że przewoźnik chce w ten sposób “zachęcić” pasażerów do wykupienia usługi Wizz Priority.

Czy warto wykupić pierwszeństwo na pokład w Wizz Air?

Wizz Priority – co to jest i ile kosztuje?

Wizz Priority to usługa pierwszeństwa wejścia na pokład w liniach lotniczych Wizz Air, która jest dodatkowo płatna i w zależności od trasy kosztuje od 22 zł do 53 zł. Taka cena obowiązuje jednak tylko wtedy, gdy usługę wykupimy online lub przez telecentrum Wizz Air. Jeśli zdecydujemy się na Wizz Priority dopiero na lotnisku, zapłacimy o wiele więcej, bo aż 110 zł.

Pasażerowie, którzy wykupili usługę pierwszeństwa wejścia na pokład są odprawiani jako pierwsi, mają zagwarantowany transport bagażu podręcznego o wymiarach do 55 x 40 x 23 cm w kabinie samolotu oraz dodatkowo mogą mieć przy sobie jedną małą torbę o wymiarach do 40 x 30 x 18 cm, która umieszczana jest pod siedzeniem. Może być to np. aparat, damska torebka, torba na laptop. Nowością jest odprawa priorytetowa, czyli specjalne stanowisko odprawy umożliwiające szybsze nadanie bagażu rejestrowanego na lotnisku.

Wizz Priority - co to jest i jakie są korzyści?

Usługa Wizz Priority. Źródło: https://wizzair.com/

Co daje nam wykupienie Wizz Priority?

Kupując usługę Wizz Priority po pierwsze mamy zagwarantowane pierwszeństwo wejścia na pokład. Wygląda to jednak tak, że nie mamy zapewnionego pierwszeństwa przy kontroli bezpieczeństwa. Priorytet może się do czegoś przydać jedynie przy bramkach, gdy obsługa lotniska sprawdza nasz bilet. Jesteśmy wtedy obsłużeni poza kolejnością i teoretycznie możemy znaleźć się pierwsi na pokładzie samolotu.

Jednak w praktyce jeśli pod terminal podstawiany jest bus, który odwozi pasażerów do samolotu, osoby posiadające Wizz Priority muszą i tak czekać na pozostałych. Pierwszeństwo wejścia na pokład często nie przyspiesza więc niczego, bo i tak wchodzi się do samolotu w tym samym czasie, co inne osoby, które tej usługi nie wykupiły.

Wizz Priority: czy opłaca się kupić pierwszeństwo wejścia na pokład w Wizz Air?

Oprócz pierwszeństwa wejścia na pokład pasażerowie wykupujący Wizz Priority mają prawo do zabrania całego bagażu podręcznego na pokład samolotu. Dodatkowo oprócz walizki o wymiarach do 55 x 40 x 23 cm (którą pozostałe osoby muszą nadać nieodpłatnie przy stanowisku odprawy) mogą mieć jeszcze jeden bagaż podręczny o wymiarach do 40 x 30 x 18 cm. Jest to bardzo wygodne, gdy chcemy, żeby nasze rzeczy osobiste były tuż obok tak, żebyśmy w każdej chwili mogli do nich sięgnąć.

Podróżując tylko z bagażem podręcznym możemy pojawić się na lotnisku później, ponieważ wszystkie nasze walizki zabieramy na pokład, nie musimy więc ich nadawać przy stanowisku odprawy. Z kolei po przylocie na miejsce nie czekamy aż nasz bagaż zostanie wyładowany z luku i pojawi się na taśmie. Jest to duży plus, bo oszczędzamy dzięki temu czas.

Nowością jest wprowadzenie przez Wizz Air możliwości odprawy priorytetowej dla osób, które nadają bagaż rejestrowany. Dzięki temu zamiast stać w kolejce, możemy szybciej podejść do kontroli bezpieczeństwa i znaleźć się w strefie wolnocłowej, w której zazwyczaj są sklepy i miejsca do siedzenia. Można napić się też kawy lub coś zjeść. Jednym słowem przyjemniej się czeka.

Wizz Priority: czy warto?

Wizz Priority – czy warto?

Czy warto wykupić usługę Wizz Priority? To kwestia indywidualna. Jednym zależy na tym, żeby mieć bagaż przy sobie i skrócić czas odprawy, dla innych najważniejsze są koszty biletu. Ile głów tyle opinii, więc postanowiliśmy sprawdzić co myślą o tym podróżniczki, które często korzystają z usług tanich linii lotniczych Wizz Air i najlepiej wiedzą, jak to wszystko wygląda w praktyce. Czy ich zdaniem to się opłaca?

Czy warto kupić Wizz Priority? Czy to się opłaca?

“Jedyna sensowna zaleta to to, że możesz zabrać swój bagaż podręczny na pokład. Ale odkąd można podręczny nadawać przy odprawie (a tym samym wziąć do niego płyny czy korkociąg) to w ogóle mnie on nie obchodzi, więc ja nigdy nie kupuję. Samo pierwszeństwo w kolejce mnie nie interesuje, bo zawsze wchodzę ostatnia.” – pisze Aneta

“To zależy – jeśli koniecznie chcesz mieć bagaż podręczny wraz z dodatkową torebką na pokładzie, to tak. Jeżeli jednak nie przeszkadza Ci nadanie bagażu podręcznego o wymiarach 55x40x23 (i zabranie oddzielnie cennych przedmiotów ze sobą na pokład) lub zmieścisz się w jeden mniejszy bagaż (40x30x18 cm), który możesz mieć bezpłatnie na pokładzie – to moim zdaniem zupełnie się to nie opłaca.” – pisze Monika

“Ja zawsze biorę. To groszowe sprawy a możesz wnieść dodatkowy bagaż (torebkę, laptopa). Od kilku miesięcy jeśli nie masz priority to zabierają bagaż pod pokład i trzeba go potem odbierać z taśmy, co oznacza dodatkowy czas na oczekiwanie na bagaż po wylądowaniu i odprawie. (…) Węc zależy czy Ci się spieszy i ile masz bagażu. Dla mnie opcja priority ma dużo zalet. Zawsze mi się spieszy i lubię mieć torebkę na szyi.” – pisze Gosia

“Ja zazwyczaj kupuję, właśnie po to by móc wnieść dodatkową torbę. (…) Dopłata nie jest duża, no a zyskujesz spokój, że nikt się nie doczepi do dwóch toreb.” – pisze Ewa

Wizz Air: Wizz Priority, czy warto?

Czy warto kupować dodatkowo Wizz Priority? Jak sami widzicie, opinie są podzielone i wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jakie jest nasze zdanie na ten temat? Osobiście chyba wolelibyśmy mieć cały bagaż podręczny przy sobie i móc zabrać na pokład trochę więcej, bez konieczności nadawania walizki, więc skusilibyśmy się na Wizz Priority. A Wy, zapłacilibyście dodatkowo za taką usługę?

10 thoughts on “Wizz Priority: czy warto wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład w Wizz Air?

 1. Brakuje mi w artyklule wyjasnienia. Co robimy z elektronika np. laptopem itd. kiedy niewykupimy pryjorytetu. Czy mamy to wszystko nosic w reku, szczegulnie kiedy jest tego wiecej?

  1. Słuszna uwaga 🙂 Pytaliśmy podróżniczek i niektóre z nich biorą po prostu płócienną torbę, do której pakują rzeczy osobiste. Postaramy się dowiedzieć więcej na ten temat i na pewno napiszemy na blogu 🙂

 2. Brakuje mi tu wyjaśnienia czy wizzpriority to tylko możliwość wniesienia na pokład bagażu który i tak muszę opłacić? Czy to po prostu jedna walizka więcej w cenie biletu.

  1. Kupując WizzPrority nie trzeba dodatkowo płacić za duży bagaż podręczny. Jest on „wliczony” w cenę priorytetu i dodatkowo nie musimy oddawać go do luku bagażowego 🙂

  1. No wlaśnie, mnie też to interesuje. Ostatnio (początek lutego 2019) miałam dwa podręczne bagaże – jeden mały i jeden duży. Ten wiekszy chciałam nadać do luku, ale pani przy stanowisku odprawy bagażowej poinformowała mnie, że nie mogę i muszę zabrać obie torby do kabiny. Słusznie?

   1. Wydaje nam się, że dla Wizz Air „mały bagaż rejestrowany o wadze do 10 kg”, który nadajemy do luku i Wizz Priority, czyli pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego na pokładzie to dwie osobne usługi. W zależności od tego, czy chcemy nadać bagaż czy mieć go przy sobie, można zdecydować się na jedną z tych dwóch opcji. To tylko jednak nasze przypuszczenia, dlatego warto dopytać o to bezpośrednio w Wizz Air.

    1. Nie miałam małego bagażu rejestrowanego o wadze do 10 kg, tylko wykupioną usługę Wizz Priority i dwa bagaże PODRĘCZNE, na które pozwala ta usługa. Jedną walizkę na kółkach i jedną torebkę. Walizkę chciałam nadać do luku jako bagaż podręczny a nie rejestrowany. Bagaż podręczny mojego dziecka pani przy stanowisku odprawy bagażowej przyjęła bez problemu, ale już mojego nie pozwoliła nadać. Chciałam po prostu oddać mój podręczny bagaż do luku żeby mieć jak najmniej rzeczy ze sobą w kabinie.

 3. Czyli reasumując:
  Jeśli masz wykupione WIZZ PRORITY – to walizkę i ten mniejszy bagaż można nadać przy stanowisku odprawy do luku bagażowego? TAK czy NIE? Czy TRZEBA go zabrać ze sobą i nie ma takiej możliwości?

 4. Czy osoby podróżujące z dzieckiem do lat 2 maja automatycznie nadana usługę Wizz Priority? Pytam, ponieważ kupiłam dzis bilet dla mnie z dzieckiem i mam dwie sztuki bagażu. A nie brałam nic dodatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *