Co warto spakować do bagażu podręcznego?

Bagaż podręczny to walizka, torba podróżna lub plecak, który można zabrać ze sobą do kabiny samolotu. Podczas jego pakowania warto wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy, które mogą okazać się przydatne nie tylko podczas samego lotu, ale także w przypadku ewentualnego zgubienia bagażu rejestrowanego. Co warto spakować do bagażu podręcznego?

Co spakować do bagażu podręcznego?

Dokumenty podróży

Do bagażu podręcznego należy spakować wszelkie niezbędne podczas podróży dokumenty, takie jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, bilety lotnicze oraz rezerwacje hotelowe. Ważne, żeby paszport i bilet lotniczy umieścić w takim miejscu, żeby podczas kontroli na lotnisku móc szybko po nie sięgnąć.

Jeśli wybieracie się do kraju, który wymaga wizy, upewnijcie się, czy jest ona ważna przez cały okres planowanej podróży i odpowiednia dla jej celu, np. wiza turystyczna, pracownicza. Warto mieć przy sobie również kopię polisy lub inne informacje dotyczące ubezpieczenia podróży. W razie potrzeby będziecie mogli skorzystać z nich w przypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń medycznych lub sytuacji awaryjnych.

Pieniądze i karty płatnicze

Kolejną rzeczą, którą warto mieć przy sobie podczas lotu, jest portfel wraz z niezbędnymi środkami płatniczymi, takimi jak karty debetowe, międzynarodowe karty kredytowe oraz gotówka. Radzimy, żeby na wszelki wypadek zabrać trochę pieniędzy w walucie kraju, do którego podróżujecie. Nie zapomnijcie o drobnych, które mogą przydać się na autobus, toaletę, zakup napojów lub jedzenia.

Pieniądze i inne środki płatnicze warto podzielić i umieścić w bezpiecznych schowkach. Zalecamy, żeby podczas podróży regularnie monitorować, czy nadal macie je przy sobie. Podczas podróży, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, istnieje ryzyko kradzieży lub zgubienia.

Co spakować w bagażu podręcznym?

Wartościowe przedmioty

Zaleca się, aby kosztowności, takie jak biżuteria, cenne zegarki, elektronika wysokiej wartości i inne drogie przedmioty, były przechowywane w bagażu podręcznym. W ten sposób mamy lepszą kontrolę nad tymi przedmiotami i minimalizujemy ryzyko kradzieży lub zgubienia. W przypadku kosztowności, które posiadają dokumentację potwierdzającą ich wartość, takie jak certyfikaty, faktury lub zdjęcia, warto mieć przy sobie kopie tych dokumentów. Jeżeli dojdzie do zgubienia lub kradzieży, mogą one pomóc w procesie zgłaszania roszczenia do ubezpieczyciela.

Elektronika i ładowarki

W bagażu podręcznym należy umieścić urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, słuchawki, aparaty fotograficzne, kamery, laptopy lub tablety. Radzimy także upewnić się, czy macie przy sobie wszystkie niezbędne ładowarki, przewody USB, adaptery do gniazdek. Urządzenia, które przechowują wrażliwe dane, powinny zostać odpowiednio zabezpieczone hasłem lub innymi metodami szyfrowania.

Aby zabezpieczyć swoje urządzenia elektroniczne przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi i wstrząsami, warto umieścić je w specjalnym pokrowcu lub etui. Można także rozważyć użycie specjalnej torby lub kieszeni na elektronikę, aby mieć je zorganizowane i łatwo dostępne. Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, należy wyjąć urządzenia elektroniczne z bagażu podręcznego i umieścić je w specjalnej tacy, aby zostały zeskanowane oddzielnie. Łatwy dostęp umożliwi szybką i wygodną inspekcję.

Przed podróżą warto sprawdzić zasady dotyczące bagażu podręcznego u konkretnej linii lotniczej, z którą podróżujecie. Niektóre linie lotnicze mają określone ograniczenia dotyczące liczby i typów urządzeń elektronicznych, które można przewozić w bagażu podręcznym.

Co umieścić w bagażu podręcznym?

Leki i artykuły higieniczne

Osoby, które biorą jakiekolwiek leki na receptę, powinny upewnić się, że mają je ze sobą w bagażu podręcznym. Warto również mieć przy sobie kopię swojej recepty lub zaświadczenie od lekarza, które potwierdza, że te leki są przepisane na wasze potrzeby. W niektórych krajach może być wymagane, aby mieć dokumenty potwierdzające legalność posiadania i stosowania leków. Po więcej szczegółów odsyłamy do wpisu: Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym?

Podczas podróży samolotem warto mieć przy sobie podstawowe artykuły higieniczne, takie jak szczoteczka do zębów, pasta do zębów, mydło, chusteczki nawilżane itp. Pamiętajcie, że na pokładzie obowiązuje limit płynów. Pojemniki nie mogą przekraczać pojemności 100 ml i powinny zostać umieszczone w jednym przezroczystym, zamkniętym plastikowym worku o pojemności 1 litra. Tego typu ograniczenia dotyczą także żeli, aerozoli, balsamów, dezodorantów w sprayu i innych substancji o podobnej konsystencji. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, radzimy zapoznać się z wpisami na blogu: Jak przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym? oraz Czy można zabrać własne picie do samolotu?

Dodatkowa odzież

W bagażu podręcznym warto umieścić odzież na zmianę, szczególnie bieliznę i skarpetki. Może okazać się, że bagaż rejestrowany zostanie zgubiony na lotnisku i choć takie sytuacje zdarzają się dość rzadko, lepiej być na nie przygotowanym. Radzimy zabrać także coś ciepłego na czas podróży, na przykład bluzę lub sweter. W samolocie działa klimatyzacja i po jakimś czasie siedzenia w bezruchu może zrobić się chłodno. Zaintersowanych odsyłamy do przeczytania naszego artykułu o tym, jak warto ubrać się do samolotu.

Coś do poczytania i rozrywki

Na pokład samolotu można zabrać książkę, czasopismo lub czytnik e-booków, aby mieć rozrywkę podczas podróży. Warto także pomyśleć o laptopie, tablecie i słuchawkach, dzięki którym można będzie posłuchać muzyki, podcastów lub obejrzeć film.

Jak spakować bagaż podręczny?

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dotyczący tego, co warto spakować do bagażu podręcznego, okazał się pomocny i rozwiał ewentualne wątpliwości. Jeśli macie jakieś pytania lub pomysły, co warto dopisać do powyższej listy, zachęcamy do zostawienia komentarza pod wpisem. Wszystkich podróżujących z Katowic zapraszamy na Euro Parking Pyrzowice. Oferujemy tanie miejsca postojowe z dowozem pod same drzwi lotniska. Szczegóły w zakładkach rezerwacje i cennik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *